Radio Białystok | Wiadomości | Białowieski Park Narodowy obchodzi 99. urodziny
autor: Marcelina Markowska
Najstarszy w Polsce - Białowieski Park Narodowy - istnieje już 99 lat.
Wszystko zaczęło się od wyprawy naukowej - mówi kierownik działu naukowo-edukacyjnego Parku Barbara Iwaniuk.
Narodziny Parku to skutki naukowej wyprawy terenowej. Do Puszczy Białowieskiej przybyła komisja rządowa i takiego lasu dotąd nie widziała. Efektem dalszej pracy był memoriał w sprawie utworzenia rezerwatu leśnego, a ostatecznie decyzja o powołaniu pięciu rezerwatów przyrody. Ta decyzja umieszcza Białowieski Park Narodowy w czołówce prawnej ochrony przyrody. Nie tylko w Europie, ale i na całym świecie - mówi Barbara Iwaniuk.
Dodaje, że obchody stulecia istnienia parku będą trwały cały przyszły rok.
Dziś obchodzimy 99 urodziny, a już pierwszego stycznia wejdziemy w 2021 rok, który jest stuleciem ochrony ścisłej w Białowieskim Parku Narodowym. Z uwagi, że jest to tak ważna data, planujemy celebrować to święto przez cały przyszły rok. Planujemy m.in. konferencję naukową dotyczącą ochrony ścisłej tego obszaru i wiele innych inicjatyw.
Białowieski Park Narodowy jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dzisiaj są 99 urodziny Rezerwatu Ścisłego Białowieski Park Narodowy! Wczoraj, z tej okazji przypomnieliśmy fakty. Ale...
Opublikowany przez Białowieski Park Narodowy
Wtorek, 29 grudnia 2020
Już nie narażony na wyginięcie, a bliski zagrożeniu. Eksperci zmienili status żubra w czerwonej księdze gatunków zagrożonych.
To pierwsze opracowanie dotyczące ptaków zamieszkujących Puszczę Białowieską, w którym dodatkowo można poszukać wydawanych przez nie odgłosów.
Spotykają je w sadach, przy szkole, a nawet w centrum miejscowości. Mieszkańcy Narewki coraz częściej widzą w swoim otoczeniu żubry z Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta przychodzą m.in. do ogrodów i sadów w poszukiwaniu pożywienia.
Symbol miał być oryginalny i łatwy do zapamiętania - Białowieski Park Narodowy wybrał logo na swoje stulecie. Pierwsze miejsce zdobyli profesor Rafał Kowalczyk i profesor Tomasz Samojlik.
Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego rozpoczęli zimowe dokarmianie żubrów. Kurczy się naturalna baza żerowa tych zwierząt i za jakiś czas będą one potrzebowały pomocy.