Edukacja, społeczeństwo, kultura, polityka, samorząd - to tylko niektóre kwestie, które poruszamy w audycjach "Pad znakam Pahoni" na antenie Polskiego Radia Białystok. Codziennie mówimy o sprawach ważnych, ciekawych i istotnych dla społeczności białoruskiej zamieszkującej nasz region. Spotykamy się z ciekawymi ludźmi, mówimy o ważnych problemach. Szukamy interesujących rozmówców od Siemiatycz i Mielnika aż po Sokółkę, a nawet Lipsk. "Pad znakam Pahoni" - każdego dnia w Waszym domu!/Кожны дзень у вашай хаце!
Studenci III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali wystawę dokumentującą wartości architektoniczno-kulturowe gminy Czyże. Zaprezentowali na niej wyniki badań etnograficzno-architektonicznych, przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku na terenie gminy. Wernisaż odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach.
Wśród wyróżnionych znalazło się 517 młodych artystów – muzyków, wokalistów, tancerzy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów artystycznych dla uzdolnionej młodzieży. Wśród nagrodzonych byli również tancerze ZT Podlaski Wianek Stowarzyszenia AB_BA. W audycji porozmawiamy z nagrodzoną młodzieżą. Odwiedzimy także...
W Białymstoku Białorusini świętowali 107 rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Dziś w audycji o początkach obchodów święta 25 Sakawika, w naszym regionie.
Białorusini na całym świecie obchodzą dziś Dzień Voli – nieuznawane przez dyktaturę Aleksandra Łukaszenki Święto Niepodległości Białorusi. Na Podlasiu mniejszość białoruska świętowała m.in. w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych.
Była modlitwa za białoruski naród, ale też mityng i koncert na placu obok Ratusza. Białorusini w Białymstoku rozpoczęli obchody 107. rocznicy proklamowania Białoruskiej Republiki Demokratycznej, tzw. Dzień Woli. W imprezie wzięli udział przedstawiciele białoruskiej mniejszości narodowej, jak też imigranci z Białorusi. W dzisiejszej audycji zapraszamy na relację z wydarzenia.
Na jego utworach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Dziś (23.03) mija 100. rocznica urodzin jednego z najbardziej znanych białoruskich literatów z Polski – Wiktora Szweda. Poeta urodził się na Białostocczyźnie we wsi Morze. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o uszanowaniu pamięci Wiktora Szweda w jego ojczystej gminie. Będziemy również wspominać poetę,...
Życie i twórczość Wasila Bykawa oraz polsko-białoruskich związków literackich i kulturalnych to tematy tegorocznej Olimpiady Języka Białoruskiego. Centralny etap odbył się w Bielsku Podlaskim. Wzięło w nim udział 12 uczniów z Bielska, Hajnówki, Białegostoku i Lublina.
Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy, zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców. Decyzję podejmują radni po konsultacji z sołtysami wsi. Aby sołectwo otrzymało pieniądze, rada gminy musi podjąć uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego do 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym wydatkowane zostaną środki.
Wiktor Szwed był jednym z najbardziej znanych białoruskich poetów w Polsce. Decyzją Rady Gminy Czyże od 1 września 2025 roku Szkoła Podstawowa w Czyżach będzie nosić jego imię.
PONIEDZIAŁEK - CZWARTEK
18:45 - 19:00
PIĄTEK 18:30 - 19:00
SOBOTA 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 8:30 - 9:00
pogon@radio.bialystok.pl
Prowadzący:
Rafał Androsiuk