Radio Białystok | Wiadomości | Żubr nie jest już gatunkiem narażonym na wyginięcie
autor: Marcelina Markowska
Już nie narażony na wyginięcie, a bliski zagrożeniu. Eksperci zmienili status żubra w czerwonej księdze gatunków zagrożonych.
Przeprowadzone badania pokazały, że populacja tego zwierzęcia rośnie - mówi dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży profesor Rafał Kowalczyk.
Dokonaliśmy przeglądu stanu ochrony żubra. Ten przegląd rzeczywiście pokazał, że rośnie liczba żubrów, dziko żyjących populacji żubrów. Zwiększa się obszar także obszar występowania gatunku. To były główne przesłanki do tego, żeby tę kategorie zagrożenia żubra obniżyć - informuje Rafał Kowalczyk.
Profesor Rafał Kowalczyk podkreśla, że zmiana statusu żubra nie oznacza, że nie ten gatunek nie już zagrożony.
W tej ocenie zaznaczamy, że ta zmiana nie oznacza, że gatunek jest ocalony. On ciągle jest zagrożony wyginięciem, chociaż ta kategoria jest niższa. Także ochrona i zarządzanie populacjami tego gatunku pozostawia wiele do życzenia. To jest ochrona oparta bardziej na metodach hodowlanych. Przejawia się to m.in. w zimowym dokarmianiu czy odstrzałach. To rzeczywiście budzi kontrowersje - dodaje profesor Rafał Kowalczyk.
W całej Polsce żyje ponad 2 tysiące żubrów. Najwięcej, bo blisko 800 jest w Puszczy Białowieskiej.
W Nadleśnictwie Krynki może być odstrzelonych 20 żubrów.
Spotykają je w sadach, przy szkole, a nawet w centrum miejscowości. Mieszkańcy Narewki coraz częściej widzą w swoim otoczeniu żubry z Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta przychodzą m.in. do ogrodów i sadów w poszukiwaniu pożywienia.
Nowe imiona żubrów Rezerwatu Pokazowego Białowieskiego Parku Narodowego wybrali internauci w specjalnym głosowaniu.
Nadleśnictwo Augustów zakończyło właśnie kolejny etap wprowadzania programu pod nazwą "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". Okazał się on wielkim sukcesem.
Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego rozpoczęli zimowe dokarmianie żubrów. Kurczy się naturalna baza żerowa tych zwierząt i za jakiś czas będą one potrzebowały pomocy.