Radio Białystok | Wiadomości | W Białowieskim Parku Narodowym rozpoczęło się zimowe dokarmianie żubrów
Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego rozpoczęli zimowe dokarmianie żubrów. Kurczy się naturalna baza żerowa tych zwierząt i za jakiś czas będą one potrzebowały pomocy.
Pracownicy parku dokarmiają żubry żeby pomóc im przetrwać trudny okres, a także żeby nie wychodziły one na pola w poszukiwaniu jedzenia. Powodują wtedy szkody u rolników.
Pracownicy zebrali 57 ton siana, 38 ton sianokiszonki oraz kilka ton buraków pastewnych. Będą je wykładać do końca lutego w miejscach dokarmiania w tzw. brogopaśnikach. Jako pierwsze pojawiło się tam siano. Żubry na razie go nie jedzą – przychodzą jednak do paśników wtykajac w siano nosy. Zaczną je jeść kiedy przyjdą pierwsze mrozy. Siano zniknie z brogopaśników do końca grudnia, potem parkowcy wyłożą sianokiszonkę, a na koniec buraki.
Paszę dla żubrów pracownicy parku skupują od okolicznych rolników. Zwierzęta dokarmiają także leśnicy. W polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje blisko 700 żubrów.
Polonez i Poleczka czy Podolanek i Podolcia. To tylko niektóre propozycje internautów na imiona dla nowonarodzonych żubrów z Białowieskiego Parku Narodowego.
Dzięki temu żubry mają mieć łatwiejszy dostęp do wody. Pracownicy Nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej planują wyczyścić kilkanaście naturalnych wodopojów na tym terenie.