Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Urząd Miasta w Suwałkach pyta mieszkańców i przedsiębiorców o to, co można poprawić w mieście
Co zmieniło się w Suwałkach na dobre, a co na złe? Co wymaga poprawy, a co idzie w dobrym kierunku? To pytania, które Urząd Miasta zadaje mieszkańcom i przedsiębiorcom w udostępnionej niedawno ankiecie. Powstała ona, aby sprawdzić, czy uchwalona pięć lat temu strategia miasta jest słuszna.
Przygotowaniem pytań i analizą odpowiedzi zajmuje się Park Naukowo-Technologiczny. Mówi specjalista do spraw projektów i usług Wojciech Pająk.
- Pytamy mieszkańców i przedsiębiorców jak te ostatnie pięć lat w Suwałkach wyglądało i jak powinno wyglądać kolejnych pięć lat. Być może pojawiły się nowe okoliczności, których strategia jeszcze nie mogła uwzględniać. Takim przykładem jest wojna Rosji z Ukrainą, która przyniosła nam zupełnie inne warunki gospodarcze i geopolityczne. Dlatego być może strategia będzie wymagała jakiejś zmiany w kierunku rozwoju Suwałk, np. promocji miasta.
W ankiecie znajdziemy ponad 20 pytań z wielu dziedzin.
- Pytania dotyczą w zasadzie każdej działki, którą zajmuje się samorząd. Ankieta porusza tematy edukacji, kultury, sportu czy terenów zielonych. Zbieramy te dane przez najbliższy tydzień. Prawdopodobnie do świąt wielkanocnych uda nam się te odpowiedzi zgromadzić. Będą one upublicznione. W jaki sposób i kiedy zadecyduje Urząd Miejski.
Ankieta jest anonimowa. Wypełnić ją można na stronie internetowej Parku i na Facebooku. Link do niej można także znaleźć na naszej stronie internetowej.
Ankieta dla mieszkańców Suwałk: https://forms.gle/1dNBhQCx9tC9Hgr7A
Ankieta dla przedsiębiorców: https://forms.gle/atrhX6FVTwW552XB9
Problemem jak zwykle okazał się budżet. Władze przeznaczyły na ten cel ćwierć miliona złotych, jednak żaden z wykonawców się w tej kwocie nie zmieścił.
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków dołoży się do remontu czterech obiektów na Suwalszczyźnie. Pieniądze na konserwację, prace restauratorskie i roboty budowlane powędrują głównie do Suwałk: Muzeum Okręgowego, Wspólnoty Mieszkaniowej Kościuszki 91 i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a także Parafii Rzymskokatolickiej w Wiżajnach. Łącznie dostaną one prawie 350 tysięcy złotych.
To zdecydowanie jeden z ulubionych i najtańszych środków transportu mieszkańców Suwałk - wraz z początkiem kalendarzowej wiosny na kilkunastu stacjach pojawiło się łącznie160 rowerów miejskich, w tym 15 elektrycznych i trzy tandemy.