Radio Białystok | Wiadomości | "Życie publiczne bez mowy nienawiści?" – debata w Białymstoku

"Życie publiczne bez mowy nienawiści?" – debata w Białymstoku

20.02.2019, 14:29, akt. 14:48

Debatę z udziałem przedstawicieli różnych środowisk i prezentujących różne poglądy o mowie nienawiści w życiu publicznym organizują 28 lutego władze Białegostoku. Jak mówi prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, ma to być odpowiedź na szerzącą się mowę nienawiści.

źródło: białystok.pl
źródło: białystok.pl

O debacie poinformowano dziennikarzy w środę (20.02) na konferencji prasowej.

Stop mowie nienawiści 

Tadeusz Truskolaski powiedział, że jest ona realizacją testamentu zmarłego miesiąc temu w wyniku napaści prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który – jak mówił Truskolaski – "był człowiekiem wielkiego serca, który był człowiekiem tolerancyjnym, który często, również przekraczał swoje przekonania, aby występować w obronie słabszych".

W ocenie Tadeusza Truskolaskiego z tego powodu Adamowicza spotkała "wielka nienawiść, ogromny hejt". Wymienił m.in. niepochlebne materiały w telewizji publicznej czy w mediach społecznościowych. Jego zdaniem wytworzyło to atmosferę nienawiści i agresji. "To pokazuje, że nasze życie publiczne i mowa w życiu publicznym stała się pośrednią przyczyną tak wielkiej tragedii" – dodał.

Stąd pomysł, aby zorganizować debatę, która ma być też odpowiedzią na szerzącą się mowę nienawiści. 

Ta mowa nienawiści jest powszechna, ona się nam troszeczkę opatrzyła, do pewnego momentu. W tej chwili ta granica została znacznie przekroczona, chcemy powiedzieć "stop mowie nienawiści" – powiedział Truskolaski. 

Dodał, że to będzie pierwsza taka debata organizowana przez miasto.

Debata z udziałem przedstawicieli różnych środowisk

Debata odbędzie się 28 lutego o godz. 17:30 w Centrum Aktywności Społecznej. Do dyskusji w roli panelistów zostali zaproszeni: filozof z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Małgorzata Kowalska, reprezentująca Rzecznika Praw Obywatelskich Anna Błaszczak-Banasiak, dominikanin o. Ludwik M. Wiśniewski, redaktor Łukasz Warzecha i językoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku dr Konrad Szamryk. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Konrad Piasecki.

Udział w niej jest otwarty dla wszystkich, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja poprzez wysłanie maila na adres: debata@um.bialystok.pl.

Debata ma być też transmitowana na żywo w internecie. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Mocne, męskie słowa" czy mowa nienawiści na boisku? - felieton Jerzego Kułakowskiego

18.02.2019, 10:06

Podobno zawodnik Wisły Płock Dominik Furman obraził kapitana Jagiellonii Białystok Tarasa Romańczuka, nazywając go podobno "banderowcem" i "farbowanym lisem".


"Platforma Nienawiści" - akcja Młodzieży Wszechpolskiej w Białymstoku

6.02.2019, 14:34

Uważają, że działania niektórych polityków Platformy Obywatelskiej to hipokryzja. Dlatego działacze Młodzieży Wszechpolskiej przed białostocką siedzibą tej partii zorganizowali akcję "Platforma Nienawiści".


Prokuratura sprawdza czy kandydat na burmistrza Suchowoli szerzył mowę nienawiści

30.01.2019, 16:33

Prokuratura Rejonowa w Sokółce wszczęła śledztwo, w którym bada, czy doszło do szerzenia tzw. mowy nienawiści na profilu w mediach społecznościowych kandydata na burmistrza Suchowoli w jesiennych wyborach samorządowych. Chodzi o wpisy z 2016 roku.


W białostockich szkołach uczniowie i nauczyciele rozmawiają o języku nienawiści

17.01.2019, 14:58

Problem języka nienawiści - o tym teraz, więcej niż wcześniej, rozmawiają uczniowie i nauczyciele w białostockich szkołach.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok