Radio Białystok | Koronawirus | Ekonomiści badają sposoby firm na przetrwanie w warunkach kryzysu

Ekonomiści badają sposoby firm na przetrwanie w warunkach kryzysu

18.04.2020, 17:42, akt. 18:10

Skrócenie czasu pracy, zmniejszenie produkcji i zatrudnienia, ale też szukanie innych rynków zbytu i sposobów dystrybucji czy oferowanie nowych produktów - to niektóre działania dotkniętych kryzysem firm. Ekonomiści chcą dociec, co w warunkach pandemii zdecyduje o przetrwaniu przedsiębiorstw.

Fotolia.com
Fotolia.com

Wspólne badanie naukowców z Polski


Realizację projektu badawczego, którego celem jest diagnoza czynników przetrwania przedsiębiorstw w warunkach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, rozpoczęli wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Przedsięwzięcie objęła patronatem Rada ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP.


- Obecna sytuacja epidemiczna wywołała bezprecedensowy kryzys, który w różnym stopniu i w różnych obszarach funkcjonowania dotknął wszystkie firmy w naszym kraju. Jako naukowcy jesteśmy zainteresowani tym, jakie działania firmy już wdrożyły, aby zminimalizować skutki kryzysu, co uznają za najważniejsze czynniki przetrwania w obecnym czasie, a także jakie zalecenia proponują w celu łagodnego przejścia przez kryzys - wyjaśnia jeden z inicjatorów projektu, szef Katedry Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. Wojciech Dyduch.


Za dodatkowy walor przedsięwzięcia profesor uznał podjęcie równoległych badań przez ekonomistów z trzech ośrodków, dzięki czemu ankieta obejmie firmy z różnych części kraju.


- To projekt oparty na klasycznym sprawdzaniu teorii, czyli przez przeszukiwane literatury zobaczymy, jakie czynniki przetrwania w warunkach kryzysu do tej pory zostały wyłonione, a następnie zestawimy to z tymi czynnikami, które nasi przedsiębiorcy uważają za najważniejsze. Narzędziem badawczym jest kwestionariusz ankiety, zaś wyniki będą opracowane z wykorzystaniem metod ilościowych - powiedział prof. Dyduch.


- Jesteśmy bardzo ciekawi, co przedsiębiorcy, zarządzający firmami czy ich właściciele wskażą jako działania, które już podjęli, i co według nich będzie decydowało w tym najbliższym czasie o +być albo nie być+ danego przedsiębiorstwa - dodał ekonomista, wskazując, iż dla badaczy mechanizmów i procesów zarządzania najbardziej wartościowe są właśnie oceny, analizy czy obserwacje "żywych organizmów", jakimi w gospodarce są przedsiębiorstwa.


Badane są małe i wielkie firmy


Jak powiedział prof. dr hab. Maciej Zastempowski, kierownik Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem na Wydziale Nauk Ekonomicznych i zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, badania są skierowane do wszystkich rodzajów przedsiębiorców - mikro, małych, średnich i dużych; zarówno do firm produkcyjnych, jak i handlowych czy usługowych. W ocenie naukowców, wszystkie te firmy jednakowo zostały dotknięte nieprzewidzianą wcześniej sytuacją.


Przedsięwzięcie badawcze - według prof. Zastempowskiego - ma kilka celów. 


- Po pierwsze, chcemy zdiagnozować kluczowe działania, jakie firmy już podjęły w czasie pandemii. Jako przykładowy wycinek takich działań można wskazać chociażby skrócenie czasu pracy, redukcję zatrudnienia, często zmniejszenie produkcji, ale również poszukiwane nowych rynków zbytu czy oferowanie całkowicie nowych produktów - wyjaśnił profesor, podając przykład Orlenu, który wykorzystał linię do wytwarzania płynu do spryskiwaczy do produkcji płynu odkażającego.


Wśród innych podejmowanych przez firmy działań profesor wymienił m.in. wydłużanie terminów płatności za zobowiązania, poszukiwanie alternatywnych sposobów dystrybucji towarów czy szczególnie popularną zmianę trybu pracy na zdalny.


- Po drugie, chcemy określić najważniejsze, oprócz tak oczywistych jak płynność finansowa czy dostęp do zasobów, czynniki, które zadecydują o przetrwaniu firm w warunkach tak dynamicznie narastającego kryzysu. Po trzecie, chcemy zidentyfikować działania pilne do podjęcia przez decydentów – o części z nich już słyszymy, jak ulgi podatkowe, zawieszenie opłat części składek ZUS-owskich, pożyczki, dofinansowanie wynagrodzeń - wyliczał toruński ekonomista.


Podsumowaniem projektu mają być rekomendacje samych przedsiębiorców, określające to, czego firmy najbardziej dziś potrzebują, by przetrwać. 


- Badania potrwają do końca kwietnia, mam nadzieję, że bardzo szybko będziemy mogli zaprezentować uzyskane wyniki - zapowiedział prof. Zastempowski.


W skład zespołu badawczego, oprócz profesorów Dyducha i Zastempowskiego, wchodzą także dr hab. Paweł Chudziński i prof. dr hab. Szymon Cyfert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Ankieta dla firm, której wypełnienie zajmuje ok. 10 minut, dostępna jest pod internetowym adresem ankiety.umk.pl.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Będą nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej

18.04.2020, 10:10

W przyszłym tygodniu nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej m.in. dla samorządów, ws. zamówień publicznych, wakacji kredytowych, ochrony spółek przed przejęciami - mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.


Przedsiębiorcy są narażeni na stres w dobie pandemii - jak sobie z nim radzić?

18.04.2020, 08:06

Przedsiębiorcy to podczas pandemii koronawirusa jedna z grup zawodowych najbardziej narażona na stres - alarmują psychologowie i terapeuci.


Prezydent podpisał ustawy związane z tzw. tarczą antykryzysową

17.04.2020, 20:35

Prezydent Andrzej Duda podpisał tak zwaną specustawę funduszową, czyli ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem koronawirusa oraz ustawę o tarczy antykryzysowej.


WSFiZ w Białymstoku pomoże firmom przetrwać trudny czas

17.04.2020, 07:28

Jak i gdzie znaleźć klientów w internecie? M.in. to bezpłatnie podpowie podlaskim przedsiębiorcom Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku.


Przedsiębiorcy z Białegostoku i okolic mogą skorzystać z dofinansowania do pensji swoich pracowników

16.04.2020, 18:59

Przedsiębiorcy z Białegostoku i powiatu białostockiego od czwartaku (16.04) mogą ubiegać się o dofinansowanie do pensji pracowników.


25 podlaskich firm dostało prawie 2,9 mln zł na rzecz ochrony miejsc pracy

16.04.2020, 16:55

25 podlaskich firm dostało dotąd prawie 2,9 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę ponad 1,6 tys. miejsc pracy swoich pracowników - poinformował w czwartek (16.04) Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.


Obroty branży gastronomicznej spadły nawet o 90 proc.

17.04.2020, 11:59

Zamknięcie stacjonarnych punktów gastronomicznych spowodowało spadek obrotów branży w wysokości 80-90 proc. - oszacował Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków przetrwać mogą te firmy, które szybko i elastycznie dopasowały się do nowych warunków.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok