Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Co zrobić, aby inwestycje z budżetu obywatelskiego powstawały wcześniej niż obecnie?
autor: Marcin Kapuściński
Odpowiedzi na to pytanie szukają władze Suwałk, przyznając jednocześnie, że opóźnienia zdarzają się stosunkowo często.
Zdaniem prezydenta Czesława Renkiewicza, rozwiązaniem może być przyśpieszenie o kilka miesięcy procedury wyboru zadań do realizacji.
Powinniśmy wcześniej podejmować uchwałę o budżecie obywatelskim. Jeżeli zrobimy to już w styczniu przyszłego roku, cały proces szybciej ruszy. Uczuliłem już wydział inwestycji, aby te projekty rozpoczynać z wyprzedzeniem. A nie, że niemal zawsze kolejne zadania przechodzą na następny rok.
Obecnie taka sytuacja dotyczy tężni, która miała powstać w sąsiedztwie suwalskich bulwarów.
Uzyskanie zgody konserwatorskiej wymaga wcześniejszego opracowania dokumentacji. Gdy jest akceptacja, można starać się o pozwolenie na budowę i dalsze czynności. Tak było z tężnia, gdzie procedura pośliznęła się o dwa miesiące.
Prezydent Renkiewicz przyznaje, że powodem opóźnień są również braki kadrowe w ratuszu. Urzędnicy od inwestycyjni skupiają się bowiem na dużych zadaniach spoza budżetu obywatelskiego.
Nowa hala sportowa, przebudowa stadionu miejskiego, duże remonty przedszkoli i szkół oraz zakup nowych ekologicznych autobusów. To główne przedsięwzięcia, jakie zaplanowano w przyjętym w środę (20.12) budżecie Augustowa na 2024 rok.
Wśród nich są m.in. jedna pula dla wszystkich projektów oraz ograniczenie głosowania wyłącznie do elektronicznego.
Są dwie firmy, które chcą to wykonać.