Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Duże zmiany czekać mogą Suwalski Budżet Obywatelski
autor: Marcin Kapuściński
Wśród nich są m.in. jedna pula dla wszystkich projektów oraz ograniczenie głosowania wyłącznie do elektronicznego.
Przewodniczący rady miejskiej Zdzisław Przełomiec przyznał, że wśród radnych trwają już rozmowy w tej sprawie.
Jako zasadniczą zmianę wskażę pomysł, aby odstąpić od podziału na poszczególne grupy projektów - społeczne, duże, małe i średnie. Będzie jeden worek z wymieszanymi propozycjami. Niezależnie od typu, do jakiego należą. To może oznaczać, iż np. dwa największe projekty skonsumują wszystkie środki. Nie twierdzę, że to dobre lub złe rozwiązanie. To propozycja, którą poddajemy analizie.
Zniknąć mogą też papierowe karty do oddawania głosów.
Przewiduje się tylko i wyłącznie głosowanie elektroniczne. Mamy nadzieję, że po analizach prawnych nikt nie wytknie nam wprowadzania ograniczeń lub dyskryminacji. Musimy się upewnić, czy dotrzemy w ten sposób do wszystkich mieszkańców. Są tacy, którzy deklarują, iż chcą się tak uaktywnić i poradzą sobie z tą procedurą. Istnieją przesłanki, że taka forma powinna wcześniej lub później zafunkcjonować w miejsce głosowania papierowego.
Ostateczna decyzja o zmianach w budżecie obywatelskim zapadnie w marcu. Obowiązywać miałyby one już podczas przyszłorocznej edycji.
Takie pytanie pojawiło się po tym, gdy w poniedziałek (04.11) odbyło się spotkanie za zamkniętymi drzwiami w ważnych dla miasta sprawach.
Jak twierdzą, pomysły na wydanie miejskich funduszy mogą pochodzić od dyrekcji placówek i nauczycieli.
Wiemy, jakie projekty zostaną zrealizowane w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest kwota 2,8 mln zł.