Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Tadeusz Tylenda został pośmiertnie odznaczany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
autor: Tomasz Kubaszewski
Odznaczony był legendarnym przywódcą suwalskiej Solidarności.
Uroczystość odbyła się wczoraj (13.12) w Warszawie, a ordery kilkudziesięciu działaczom opozycji antykomunistycznej z całego kraju wręczał prezydent Andrzej Duda.
Jesteśmy wam wdzięczni, że możemy być wolnymi ludźmi
— stwierdził prezydent.
W listopadzie 1980 roku Tadeusz Tylenda zakładał Solidarność w suwalskim PKS, a potem szefował miejskim strukturom związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Komunistyczne władze nie chciały wypuścić go na wolność mimo tego, że musiał przejść operację. Podjął więc głodówkę. Z internowania zwolniono go pod koniec maja 1982 roku. Potem wciąż działał w opozycji.
Zawsze jasno stawiał sprawy, wyraźnie oddzielał dobro od zła, więc w początkach III RP kariery w strukturach suwalskiej Solidarności już nie zrobił. Tam władzę przejęły osoby, które z tzw. pierwszą Solidarnością nie miały nic wspólnego oraz współpracownicy Służby Bezpieczeństwa.
Tadeusz Tylenda zmarł w 2008 roku. Pośmiertnie został doceniony dopiero w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Uroczystość rozpocznie o godz. 18 msza św. w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra.
Solidarność przyniosła Polakom wolność, ale na realizację związkowych postulatów trzeba było czekać wiele lat. W piątek wieczorem (31.08) przed Dębem Wolności w suwalskim Parku Konstytucji 3 Maja podkreślali to związkowcy, politycy i samorządowcy z całego z regionu. Spotkali się tam, aby uczcić 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Robotniczy strajk rozpoczął zmiany, które doprowadziły do upadku Związku Sowieckiego i przyniosły Polsce wolność. Dziś (31.08) po południu w Suwałkach odbędą się obchody 38. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.