Radio Białystok | Wiadomości | Jesień nad Biebrzą - nie tylko dla zawodowych obserwatorów natury
Jesienią przyroda nad Biebrzą ma wiele kolorów. Można też obserwować ciekawe zachowanie zwierząt. Dlatego warto wybrać się teraz do Biebrzańskiego Parku Narodowego - mówi jego dyrektor Artur Wiatr.
Jesień to feeria barw, bagna wyglądają przeuroczo, drzewa, torfowiska, tużycowiska, piękne mgliste poranki. Ale to, co za chwilę będzie bardzo spektakularne i zagości w Dolinie Biebrzy to zbiorowiska żurawi. Żuraw to najwyższy ptak w Polsce, ptak bardzo symboliczny i piękny. Wszyscy znamy klangor, żurawi, to jeden z najwcześniej przylatujących ptaków na wiosnę - mówi Artur Wiatr.
Jesień to także okres godowy jeleni i łosi, które można obserwować, ale przede wszystkim usłyszeć w Parku.
Tutaj ciekawostka, bo sądząc po wielkości spodziewalibyśmy, że to właśnie łoś będzie wiódł taki prym i jego głos będzie bardzo donośny i taki dominujący w przyrodzie. Ale tak nie jest, bo łoś ma taki bardzo stękający głos, zresztą tak go się określa w tej nomenklaturze przyrodniczej. Natomiast rykowisko jelenia to inna sytuacja. Byki pięknie ryczą, ten taki gruby, basisty głos niesie się po bagnach i to też jest bardzo spektakularne. Można tego doświadczyć nad Biebrzą wcześnie rano bądź późnym popołudniem - opowiada dyrektor Parku.
Przyrodnicy przypominają, że w Parku Narodowym Narodowym można chodzić tylko po wytyczonych szlakach. I można w nim przebywać tylko od godziny przed wschodem słońca do godziny po zachodzie
Zwiększy się obszar ochrony dzikiej przyrody w województwie podlaskim. Fundusz Żubra we współpracy z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze wykupuje grunty otaczające Biebrzański Park Narodowy.
Dzień Łosia obchodzą w niedzielę (15.09) przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z tej okazji zorganizowali poranny spacer i "łosiowy trekking".
To promocja tradycyjnego, przyjaznego przyrodzie sposobu koszenia bagiennych łąk. Biebrzański Park Narodowy po raz dziewiętnasty zorganizował Biebrzańskie Sianokosy.