Radio Białystok | Wiadomości | Fundusz Żubra na wykup gruntów otaczających Biebrzański Park Narodowy przeznaczył 1 milion złotych
Zwiększy się obszar ochrony dzikiej przyrody w województwie podlaskim. Fundusz Żubra we współpracy z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze wykupuje grunty otaczające Biebrzański Park Narodowy.
Chodzi o 30 hektarów gruntów położonych w sąsiedztwie Parku, które zaopatruje w wodę pobliskie bagna.
Wokół Biebrzy nie dość, że otulina parku jest w części do wykupienia, jest też bardzo różnorodna pod względem ilości występujących gatunków roślin i zwierząt. Tereny wokół Biebrzy z racji też torfowisk i olsów są szczególnie potrzebne dla przyrody i dla klimatu. Wymagają działań ochronnych, które podejmujemy z Funduszem Żubra - mówi rzedstawiciel Funduszu Żubra Michał Szczerba.
Na wykupionym terenie występują między innymi wilki, łosie, rysie i żurawie. Coraz częściej pojawiają się tam także żubry. To zwierzęta, które potrzebują przestrzeni niezamieszkałej przez człowieka.
Ideą działań, które podejmujemy, jest pozostawienie tych miejsc w niezmienionej formie. Wykupuje się grunty, które mają status nieużytku, nie prowadzi się tam nasadzeń, nie robi się wycinki, nie ingeruje się również w podłoże. Las rośnie tam naturalnie i przyciąga do siebie wiele gatunków zwierząt - dodaje Michał Szczerba.
Łącznie Fundusz Żubra na wykup gruntów otaczających Biebrzański Park Narodowy przeznaczył 1 milion złotych.
Wcześniej marka ufundowała specjalistyczny sprzęt o wysokości 1 mln zł dla Białowieskiego Parku Narodowego.
To promocja tradycyjnego, przyjaznego przyrodzie sposobu koszenia bagiennych łąk. Biebrzański Park Narodowy po raz dziewiętnasty zorganizował Biebrzańskie Sianokosy.
To wyjątkowa okazja, by poznać wiele ciekawostek na temat żubra oraz życia lasu. W Nadleśnictwie Browsk koło Narewki na północy Puszczy Białowieskiej odbył się piknik edukacyjny „Dzień Żubra w Gruszkach”.
Ryś znaczący teren, łosie, wilki, czy sowa ze zdobyczą. Między innymi to nagrywają kamery zainstalowane w Biebrzańskim Parku Narodowym.