Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele branży drzewnej spotkali się w Sokółce z wiceministrem środowiska
Obawiają się zwolnień i dalszych ograniczeń pozyskiwania drewna. Pracownicy i przedstawiciele branży drzewnej z Podlasia i innych regionów Polski spotkali się w piątek (2.02) wieczorem w Sokółce z wiceministrem klimatu i środowiska Mikołajem Dorożałą.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przedstawili swoje postulaty i obawy dotyczące decyzji minister klimatu i środowiska Pauliny Henning-Kloski. Chodzi o wstrzymanie lub ograniczenia na pół roku wycinek lasów w 10 lokalizacjach, w tym m.in. w Puszczy Augustowskiej, Knyszyńskiej, ale też Świętokrzyskiej czy Boreckiej.
Ta decyzja pani minister z 8 stycznia dotyczy 1,3 proc. Lasów Państwowych. Chodzi o dziesięć obszarów, z czego część jest tutaj w rejonie podlaskim, to jest 94 tys. hektarów - ponad połowa to są miejsca, które podlegają ograniczeniu, co nie oznacza wyłączenia gospodarki leśnej. Rozmawiamy z przedsiębiorcami polskiej branży drzewnej, z zakładami usług leśnych i szukamy konkretnych rozwiązań systemowych - mówił w Sokółce wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała
Ministerstwo klimatu i środowiska pracuje obecnie nad rozwiązaniem systemowym, w którym znajdzie się więcej obszarów leśnych objętych wstrzymaniem lub ograniczeniem wycinek. Decyzje mają być jednak konsultowane z przedstawicielami branży drzewnej, Lasów Państwowych i samorządów.
Podlaska Rada Dialogu Społecznego wezwała Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku do ponownego starania się o certyfikat drewna RFC. W lipcu dyrekcja wypowiedziała umowę firmie certyfikującej.
- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała w poniedziałek (8.01) o wydaniu decyzji o wstrzymaniu lub ograniczeniu na pół roku wycinek lasów w 10 wskazanych lokalizacjach, cennych przyrodniczo.