Radio Białystok | Wiadomości | Światowy Dzień Mokradeł w Biebrzańskim Parku Narodowym

Światowy Dzień Mokradeł w Biebrzańskim Parku Narodowym

autor: Paweł Wądołowski

2.02.2024, 13:20, akt. 13:35

Wycieczką do zimowego lasu bagiennego przyrodnicy chcą uczcić Światowy Dzień Mokradeł. Kilkanaście osób weszło w piątek (2.02) pod okiem przewodników na ścieżkę Brzeziny Kapickie w Biebrzańskim Parku Narodowym. 

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Światowy Dzień Mokradeł w Biebrzańskim Parku Narodowym - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Co zrobiła melioracja?


Na terenie tego leśnictwa w XIX wieku przeprowadzono meliorację, która w dłuższym czasie spowodowała wysuszania tych terenów. Jest to dobre miejsce, żeby pokazać, jak to działało i jak przeciwdziałamy teraz temu zjawisku. Staramy się zastopować negatywny wpływ tych kanałów - mówi leśniczy Jerzy Rolnik.


Bagna to naturalna klimatyzacja


Mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym są unikatowe i są ostoją dla wielu ptaków. Dlatego to jeden z 19 terenów w naszym kraju, które są objęte specjalną ochroną. Jest ona realizowana na podstawie Konwencji Ramsarskiej, a Dzień Mokradeł obchodzony jest w rocznicę jej podpisania - mówi Ewa Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Mamy ten zaszczyt, jako Biebrzański Park Narodowy, być uznanymi za obszary cenne, szczególnie dla ptaków i ryb. Jako jedno z 19 miejsc w Polsce, obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Mokradeł. Nad Biebrzą mamy jeden z największych kompleksów takich torfowisk niskich, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Można to sobie wyobrazić jako olbrzymią bagienną gąbkę, która zatrzymuje dla nas wodę. Tutaj jest tej wody około 500 milionów metrów sześciennych. To tyle, co największy soliński zalew w Polsce, więc to jest ogromny rezerwuar wody. Bagna w takim dużym obszarze, jak tu nad Biebrzą, są takim naturalnym klimatyzatorem - dodaje Ewa Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.



| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Biebrzański Park Narodowy organizuje specjalną wycieczkę z okazji Światowego Dnia Mokradeł

31.01.2024, 18:48

Wycieczką do zimowego lasu bagiennego przyrodnicy chcą uczcić Światowy Dzień Mokradeł. Już w najbliższy piątek (2.01) będzie można wejść na ścieżkę Brzeziny Kapickie w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wycieczkę poprowadzą pracownicy Parku. Start zaplanowany jest na 9:30 na parkingu przy leśniczówce w Wólce Piasecznej. Przyrodnicy zapraszają nie tylko dorosłych, ale także dzieci, które jeszcze mają ferie zimowe.


Tomasz Kłosowski o tym, dlaczego biebrzańskie bagna wciągają

4.06.2023, 11:45

"Dzisiaj pójdziemy na wycieczkę, pokażę Wam bagno, to jest tak ziemia, która wciąga" - takie... wciągające zdanie usłyszał od nauczycielki jeszcze w przedszkolu Tomasz Kłosowski. Do tego literatura przygodowa i zainteresowanie przyrodą doprowadziło go, wraz z bratem Grzegorzem, do wydawania własnych książek o naturze.


Biebrzański Park Narodowy obchodzi 30-lecie

26.02.2023, 12:24

30 gwiazd biebrzańskiej przyrody na 30-lecie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Między innymi tak jubileusz zamierzają świętować przyrodnicy.


Puszcza Knyszyńska

8.01.2023, 14:17

W Uchu na świat Puszcza Knyszyńska. Wciśnięta między Puszczę Białowieską a Puszczę Augustowską, która przez kilka wieków pozostawała w cieniu tej pierwszej. Pełna strumieni, pagórków, mokradeł i niecek, w których stoi woda. To las, z którego nie chce się wychodzić.


Mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym tętnią życiem

3.02.2022, 19:44

Chociaż teraz zamarznięte, mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym tętnią życiem. Dzień po Światowym Dniu Mokradeł na parkowy szlak wybrała się grupa turystów, którzy chcieli zobaczyć je z bliska.





ZNAJDŹ NAS








fot. Joanna Żemojda
REGION
24.11.2024, 21:05, akt. 21:17

Ponowne wybory w gminie Korycin












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok