Puszcza Knyszyńska

8 stycznia 2023

źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne



0:00
0:00
Z Pawłem Średzińskim rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Uchu na świat Puszcza Knyszyńska. Wciśnięta między Puszczę Białowieską a Puszczę Augustowską, która przez kilka wieków pozostawała w cieniu tej pierwszej. Pełna strumieni, pagórków, mokradeł i niecek, w których stoi woda. To las, z którego nie chce się wychodzić.

Las wyjątkowy, jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce, gdzie znajdziemy "góry", bagna i dzikość pod okapem starych drzew.

Czy w Puszczy Knyszyńskiej praktykowane były obrzędy szamańskie? Czy zamieszkiwali ją Jaćwingowie? Które fragmenty puszczy przypominają lasy tropikalne? Ile rzek płynie przez puszczę? I gdzie szukać puszczy w Puszczy Knyszyńskiej? Między innymi na te pytania odpowiada Paweł Średziński, któremu Puszcza Knyszyńska skradła serce i ta miłość trwa.

Paweł Średziński jest dziennikarzem, miłośnikiem przyrody, autorem m.in. książek "Puszcza Knyszyńska" i "Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy".



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Sokólskie wiatraki


Naprawdę warto sprawdzić szlak sokólskich wiatraków! Te niespotykane nigdzie indziej młyny już znikają już z naszego krajobrazu. Najbardziej charakterystycznym elementem sokólskiego wiatraka jest zwieńczony metalowym pierścieniem kamienny walec, które jest do połowy schowany w ziemi.



Odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną i tajemnicze, kamienne posągi


W Uchu na świat odwiedzamy Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną, wspólnie z Ewą Wilczyńską-Saj - podróżniczką, która w ciągu ostatnich 12 lat odwiedziła ponad 50 krajów na 6 kontynentach, odbyła dwie podróże dookoła świata.



Sudan Południowy - najmłodsze państwo świata


Afryka jest chyba najszybciej zmieniającym się kontynentem, w którym Sudan Południowy wykształcił się jako najmłodsze państwo świata. Nie jest to państwo tłumnie odwiedzane przez turystów, w zasadzie trafia ich tam niewielu.



Peru - bardzo przyjaźni ludzie, bardzo magiczne miejsca


Jeśli ktoś marzy o krainie inkaskich zabytków, wysokich na 6 tysięcy metrów gór, uśmiechniętych alpak i kultury, która zachwyca swoim kolorytem - to zalecamy wyprawę do Peru!



Cabo Verde - jeden kraj, a dziesięć kierunków podróży


Wyspy Zielonego Przylądka kryją w sobie oszałamiające górskie krajobrazy, spokój i brak tłumów. To już mogłaby być zachęta, ale jest więcej powodów,żeby się tam wybrać.



Vanem przez Alpy


W Uchu na świat kierunek Alpy. Naszym przewodnikiem Piotr Doliński - pasjonat podróżowania.



O wyzwaniu, jakim jest Camino de Santiago


Katarzyna i Sławomir Andryszewscy spędzają od czterech lat wakacje na sporym wysiłku. Szlak Camino de Santiago, znany również jako Droga św. Jakuba to to historyczna pielgrzymka prowadząca do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.



Szlak turystyczno-kulturalny Via Transilvanica. Poznajemy różnorodność etniczną i kulturową Rumunii


Via Transilvanica to projekt stworzony przez Stowarzyszenie Tășuleasa Social oraz ponad 10 tysięcy wolontariuszy. Przedstawia 1400-kilometrową trasę turystyczno-kulturową, która przecina Rumunię z północy na południe i przechodzi przez siedem wyjątkowych obszarów etnograficznych, podkreślając etniczną i kulturową różnorodność Rumunii.



Dlaczego warto odwiedzić las?


Zachęcamy do wypraw do lasu.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok