Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna świętuje 32. rocznicę istnienia
Strażnicy graniczni obchodzą 16 maja Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku mijają 32 lata od tego wydarzenia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Odpowiadają za ochronę granic i kontrolę ruchu granicznego. W ostatnich latach mierzą się z największymi wyzwaniami w swojej historii - czyli ciągłymi próbami nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią.
Z okazji święta odwiedziliśmy przygraniczne Krynki, by porozmawiać z mieszkańcami o Straży Granicznej. Mieszkańcy podkreślają, że doceniają funkcjonariuszy, za ich poświęcenie i ochronę granicy. Jak mówili nam mieszkańcy, których spotkaliśmy przy głównym placu w Krynkach - dzięki obecności strażników granicznych czują się bezpieczniej.
W Podlaskim Oddziale Straż Granicznej służy ok. 2 tys. funkcjonariuszy. Do tego ponad 300 pracowników cywilnych. Ochraniają ponad 350-kilometrowy odcinek granicy, z czego ponad 100 km to granica z Litwą, a prawie 250 km - to granica z Białorusią.
W Podlaskiem jest 16 placówek Straży Granicznej: 3 na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej (w Rutce-Tartak, Sejnach oraz Augustowie) oraz 13 na granicy zewnętrznej, w tym: 7 placówek bez przejść granicznych (w Lipsku, Nowym Dworze, Szudziałowie, Krynkach, Michałowie, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku) oraz 6 placówek z przejściami granicznymi (w Płaskiej, Kuźnicy, Bobrownikach, Narewce, Białowieży i Czeremsze).
88 cudzoziemców próbowało w niedzielę (14.05) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii, Pakistanu, Kuby i Etiopii - podała SG w raporcie z minionej doby. Zatrzymano też kolejnego tzw. kuriera nielegalnych migrantów.
104 osoby próbowały w piątek (5.05) nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski - podsumowała w sobotę (6.05) na Twitterze w codziennym raporcie Straż Graniczna.
Podlascy strażnicy graniczni dotarli do filmu, z którego można się dowiedzieć, jak wygląda proces rekrutacji tzw. "kurierów", którzy przewożą migrantów. Na filmie instrukcje wydaje osoba, która mówi po rosyjsku.