Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczyna się maturalny maraton - na początek tradycyjnie język polski [arkusze, zdjęcia]
Cztery obowiązkowe egzaminy pisemne oraz dwa ustne - w czwartek (4.05) rozpoczęła się tegoroczna sesja maturalna.
Do egzaminów w naszym regionie przystąpi blisko 10 tysięcy uczniów techników i liceów, w całym kraju - 270 tysięcy. W zależności od rocznika zdawać będą egzamin w formule z 2015 lub 2023 roku.
W czwartek uczniowie pisali obowiązkową maturę z języka polskiego, w piątek będą zdawać egzamin z języka angielskiego, a w poniedziałek - z matematyki.
Nie było tak trudno jak się wydawało - tak o zakończonym egzaminie maturalnym z języka polskiego mówili ci, którzy zdawali ją w tak zwanej starej formule. To absolwenci czteroletnich techników, którzy w swoich pracach musieli odnieść się do "Przedwiośnia" lub "Pana Tadeusza".
"Człowiek - istota pełna sprzeczności" i "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem" - takie z kolei były tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Matury potrwają do 23 maja. W tym roku egzamin dojrzałości będzie zdawać też 55 tysięcy osób, które chcą podwyższyć wynik z lat ubiegłych lub nie zdały matury w poprzednim roku.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. W tym roku, po kilku latach przerwy, na maturę wraca obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego - wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.