Radio Białystok | Wiadomości | Jak wyglądały dawne majówki pod Łomżą?
Jeżeli na majówkę, to do Drozdowa - mówili mieszkańcy XIX-wiecznej Łomży. To właśnie tam, od połowy wieku najchętniej na majówkowe i letnie pikniki jeździli mieszkańcy miasta.
Jak mówi historyk z Muzeum Przyrody w Drozdowie Tomasz Szymański mieszkańców do Drozdowa przyciągał urokliwy las niedaleko miejscowości.
- Drozdowo, aż do roku 1939, było jednym z ulubionych miejsc piknikowych i spacerowych dawnych łomżan. Na ziemi łomżyńskiej, na majówkę jeździło się na Drozdowo, konkretnie do lasku między Kalinowym a Drozdowem. Był to uroczy, pełen zagajników i wzgórków lasek, gdzie rozkładano kocyki, brano prowiant, dzieci i spędzano czas - mówi Tomasz Szymański.
Podczas majówki w Drozdowie można też było odwiedzić park rodziny Lutosławskich czy... zrobić zakupy.
- Lutosławscy posiadali tam park, który częściowo był zamknięty, tylko w ich władaniu. Znajdowała się tam altanka i ich ławki, ale większa część była ogólnodostępna, przeznaczona dla każdego, kto chciał odwiedzić to miejsce. Była to też okazja do zakupów. Drozdowo, podobnie jak dzisiaj, słynęło z dobrych ogrodników, kupowano więc warzywa, owoce i sadzonki. Ale także udawano się do słynnego browaru po piwo - dodaje Szymański.
A było to piwo, które wtedy było jednym z bardziej znanych produktów eksportowych, nagradzanie na konkursach w Wiedniu, Paryżu, Londynie, czy Filadelfii.
W środę (3.05) - trzeciego dnia naszej radiowej Majówki sprawdzaliśmy, co słychać na ogródkach działkowych, pytaliśmy o pomysły na życie w zgodzie z naturą. Gościem naszego mobilnego studia był La Venders - młody, białostocki zespół.
Nabożeństwa, uroczystości w miejscach pamięci. W taki sposób mieszkańcy regionu świętują 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Rozmowy i spotkania ze słuchaczami, porady i konkursy z nagrodami, a także wspólny grill - tak wyglądał drugi dzień "Majówki" w Polskim Radiu Białystok.
To święto ma wyrażać szacunek do barw i symboli narodowych. We wtorek (02.05) obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W Białymstoku można było wziąć udział w dwóch uroczystościach związanych z tym świętem.
W czasie majówki nad Biebrzę przyjeżdża wielu turystów, nie wszyscy są odpowiednio przygotowani, dlatego należy zachować ostrożność.
Majówkę spędzać można również z Polskim Radiem Białystok. Przez trzy dni, w dniach 1-3 maja, program między 9:00 a 18:30 nadajemy z plenerowego studia przy ul. Świerkowej 1.