Radio Białystok | Wiadomości | Debata o Zbrodni Katyńskiej w Białymstoku
autor: Michał Buraczewski
Historycy i sybiracy wzięli udział w debacie o Zbrodni Katyńskiej, którą zorganizowano w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku.
Uczniowie poznawali kulisy zbrodni, a także tajemnice, którymi wciąż zajmują się badacze.
Chcemy poprzez dyskusję przekazywać wiedzę uczniom - mówi historyk dr Bogusław Kosel.
Staramy się w taki dynamiczny sposób odsłaniać kulisy zbrodni katyńskiej, a przede wszystkim tego, jak kłamstwo katyńskie przez długie lata funkcjonowało w przestrzeni (...). Chcemy głównie przypominać, żeby przypominać, mimo wszystko, o tym co wydarzyło się 80 lat temu i pokazywać, że zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie ludobójstwa powtarzają się również teraz. Niedawno byliśmy świadkami takich zbrodni na Ukrainie i widać, że te same metody, które stosowane były 80 lat temu, powtarzają się dzisiaj
- dodaje historyk dr Bogusław Kosel.
Mimo upływu lat - ze zbrodnią katyńską nadal związane są tajemnice - mówi dr Tomasz Szczepański z Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
Na pierwszy plan wysuwa się tzw. białoruska lista katyńska - to znaczy osoby, które zostały zabite też z rozkazu z dnia 5 marca 1940 roku, w ramach tej samej operacji, ale zginęły w granicach ówczesnej Białoruskiej Republiki Sowieckiej. Znamy liczbę tych osób z dokumentu sowieckiego, ale nie wiemy kto się znajduje na tej liście, tak naprawdę nie wiemy także, gdzie spoczywają szczątki tych osób
- dodaje dr Tomasz Szczepański.
Debatę w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku zorganizowano w związku z przypadającą w ubiegłym tygodniu 80. rocznicą ujawnienia zbrodni katyńskiej.
Apelem pamięci i salwą honorową oddaną przez żołnierzy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego uczczono w Zambrowie 83. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Kilkanaście lat temu ustawiono obelisk, teraz dołączono tablicę z informacjami o ofiarach. W Borowskich Gzikach w gminie Turośń Kościelna odbyła się dziś (13.04) uroczystość upamiętniająca osoby cywilne, które NKWD rozstrzelało tam w 1941 roku.
13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznica drugiej masowej deportacji na Sybir.