Radio Białystok | Wiadomości | I Podlaskie Forum dla Otyłości w Białymstoku
Z roku na rok w Polsce lekarze wykonują coraz więcej zabiegów zmniejszających żołądek, ale nie wszyscy pacjenci - mimo wskazania, decydują się na to. M.in. o tej metodzie walki z nadmiarowymi kilogramami dyskutowali w sobotę (19.11) w Białymstoku specjaliści podczas I Podlaskiego Forum dla Otyłości.
"Czas skończyć ze stwierdzeniem, że otyli ludzie mieszkają przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych" - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości prof. Lucyna Ostrowska i podaje przykład 36-letniego białostoczanina, który, gdy do niej trafił, ważył 360 kilogramów. "Mężczyzna niestety już nie żyje, bo miał wszystkie powikłania, które otyłość może wywołać; mówił, że ostatni raz u lekarza rodzinnego był 15 lat wcześniej, a przez cały ten czas rodzina leczyła go swoimi lekami".
Dlatego też - jak dodaje prof. Lucyna Ostrowska - każdy z nas musi mieć świadomość, że otyłość to choroba: "przyczyną jest nie tylko to, że dużo jemy i mało się ruszamy, często są to geny, inne choroby, ale też nieregularna praca czy stres cywilizacyjny."
"Pacjent z otyłością najpierw poddawany jest leczeniu farmakologicznemu, a gdy to nie działa proponujemy zabieg chirurgiczny" - mówi prof. Hady Razak Hady: "ale jednym z warunków jest BMI powyżej 40, choć zdarzają się pacjenci z BMI powyżej 35".
Nie wszyscy jednak na to się decydują.
"Mimo postępu technologicznego i coraz większego doświadczenia chirurgów, u niektórych pacjentów nadal jest strach przed jakimkolwiek zabiegiem" - dodaje prof. Hady Razak Hady.
W 2021 roku w Polsce w publicznych placówkach wykonano cztery tysiące zabiegów, o prawie tysiąc więcej niż rok wcześniej. W naszym regionie jest 5 ośrodków, które je robią: Białystok, Łapy, Hajnówka, Bielsk Podlaski i Kolno.