Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki IPN uczci 77. rocznicę Obławy Augustowskiej
Uroczystym pogrzebem pierwszej zidentyfikowanej ofiary i specjalnym koncertem białostocki oddział IPN uczci 77. rocznicę Obławy Augustowskiej. To największa i do dziś niewyjaśniona sowiecka zbrodnia na kilkuset Polakach z lipca 1945 roku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jednym z głównych wydarzeń tegorocznych obchodów będzie pogrzeb podporucznika Wacława Sobolewskiego, którego szczątki odnaleziono przed trzema laty w miejscowości Osowy Grąd. To jak do tej pory jedyna w pełni zidentyfikowana ofiara Obławy Augustowskiej - mówi Bogusław Łabędzki z białostockiego oddziału IPN.
Uroczysty pogrzeb Wacława Sobolewskiego odbędzie się 18 lipca w Augustowie.
Koncert ku czci ofiar obławy augustowskiej w OiFP
Wcześniej, bo 12 lipca w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej będzie można wysłuchać specjalnie zamówionej symfonii kameralnej. „Podziemne ptaki” to utwór Ignacego Zalewskiego na sopran, klarnet orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne skomponowany na podstawie wiersza Erazma Stefanowskiego - mówi Urszula Gerasimuk z oddziałowego biura edukacji narodowej IPN.
Koncert rozpocznie się 12 lipca o godzinie 19:00. Wstęp jest wolny, ale trzeba wcześniej odebrać specjalną wejściówkę, która można otrzymać w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Odeskiej.
Sowiecka operacja nazwana Obławą Augustowska wydarzyła się 12 lipca 1945 roku. W wyniku działań NKWD zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Do dziś nie jest znana pełna lista ofiar ani miejsce gdzie się znajdują. Natomiast od 31 lat w Gibach podczas rocznicowych uroczystości wspomina się tamte wydarzenia i poległych Polaków.
Piknik edukacyjny oraz specjalne widowisko muzyczne "Lipcowi" rozpoczną czterodniowe obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej.
Kilkaset osób zebrało się w Puszczy Augustowskiej, żeby uczcić pamięć ofiar obławy augustowskiej.
Ekspozycję tworzą powiększone, kolorowe zdjęcia osób zamordowanych w lipcu 1945 roku. Wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej” - po Augustowie - można też oglądać w Suwałkach.