Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | 77. rocznica rozpoczęcia Obławy Augustowskiej
Piknik edukacyjny oraz specjalne widowisko muzyczne "Lipcowi" rozpoczną czterodniowe obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej.
Uroczystości w Augustowie zorganizował działający w mieście od roku Instytut Pileckiego. Jak mówi reprezentujący tę instytucję Bartosz Gralicki, Festiwal Lipcowi 77 rozpocznie się w sobotę (9.07) o godzinie 10:00 na Rynku Zygmunta Augusta.
Będzie można zapoznać się z ofertą wydawniczą instytutu, zagrać w grę karcianą "Konspiracja" lub spotkać się ze świadkami historii. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne. Zachęcam do tego, by wziąć ze sobą na Rynek Zygmunta Augusta zdjęcia historyczne, ponieważ chcemy uruchomić tam punkt rekonstrukcji cyfrowej i koloryzacji starych fotografii.
O 20:30 na błoniach nad Nettą rozpocznie się koncert "Lipcowi", podczas którego wystąpi między innymi grupa Żurkowski.
Z kolei w niedzielę (10.07) instytut zaprasza do Miejskiego Domu Kultury na godzinę 21:00 na pokaz filmu "A może tego nie wolno mówić". W poniedziałek (11.07) o godzinie 18:00 rozpocznie się spacer śladami Obławy Augustowskiej. Natomiast głównie obchody odbędą się we wtorek (12.07).
Liczymy na to, że Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, uda się godnie upamiętnić również w naszym mieście. Już teraz zapraszam przed Dom Turka, gdzie wspólnie złożymy kwiaty, zapalimy znicze i wspomnimy tych, którzy zginęli w lipcu 1945.
Wtorkowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 16:00 na błoniach wernisażem wystawy "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Stamtąd wyruszy Marsz Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który podąży ulicami miasta pod Dom Turka.
Obława Augustowska to największa, niewyjaśniona zbrodnia na Polakach dokonana przez sowietów po zakończeniu II wojny światowej.
Stu Polaków za jednego zabitego Niemca. Taką zasadą, 78 lat temu, kierowali się niemieccy okupanci podczas fali aresztowań na terenie gminy Turośl w powiecie kolneńskim. 8 lipca 1944 roku przeprowadzili obławę na kilka miejscowości, zatrzymali około 400 osób i wywieźli je do obozów koncentracyjnych.
Tegoroczne obchody upamiętniające ofiary Obławy Augustowskiej w Gibach potrwają dwa dni i będą miały dużo bogatszy program niż w poprzednich latach.
Dzięki temu tematyka związana z tym wydarzeniem ma szansę trafić do młodych ludzi. To pomysł Instytutu Pileckiego.
Ekspozycję tworzą powiększone, kolorowe zdjęcia osób zamordowanych w lipcu 1945 roku. Wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej” - po Augustowie - można też oglądać w Suwałkach.