Radio Białystok | Wiadomości | 50 rosyjskich i białoruskich podmiotów na polskiej liście sankcyjnej - jest firma z siedzibą w Białymstoku [LISTA]
Na pierwszej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji; nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom - poinformował we wtorek (26.04) szef MSWiA Mariusz Kamiński. Na liście jest też jedna firma z siedzibą w Białymstoku.
Mariusz Kamiński podkreślił, że polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej listy sankcyjnej i odnosi się do oligarchów i podmiotów rosyjskich prowadzących realne interesy na terenie naszego kraju.
Lista osób i podmiotów objętych sankcjami
- Pierwsza lista sankcyjna ma 50 pozycji. Są tam nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów rosyjskich - podkreślam, które prowadzą realne interesy na terenie naszego kraju - powiedział szef MSWiA.
Jak mówił, na tej liście znajdują się potężne rosyjskie podmioty, takie jak Gazprom, "który będzie objęty sankcjami w zakresie swojej działalności w ramach Europol Gazu, takie podmioty jak firma Acron i oligarcha rosyjski Wiaczesław Kantor, który posiada około 20 procent udziałów w polskiej spółce skarbu państwa Azoty".
Na liście firm objętych sankcjami jest też firma BARTER COAL Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Sienkiewicza 40A w Białymstoku.
- Będą tam wszystkie podmioty, które sprowadzały do Polski rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu. Oligarchowie, którzy są właścicielami tych podmiotów. To są takie firmy, jak KTK Polska, jak Suek Polska, które od lat sprowadzały rosyjski węgiel i węgiel z Donbasu - powiedział Kamiński.
Dodał, że sankcjami objęte będą też potężne firmy rosyjskie "takie jak, Novatek - firma gazownictwa, takie jak PhosAgro - to jest rosyjski potentat na rynku nawozów".
Minister poinformował, że na tej liście będą umieszczane też podmioty oraz oligarchowie związani z reżimem Alaksandra Łukaszenki.
- Przedstawicielem tego typu firm na liście sankcyjnej jest firma Beloil, która sprowadza do Polski olej napędowy oraz gaz skroplony - zaznaczył Kamiński.
"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.
Emmanuel Macron nadal będzie prezydentem Francji. Czy jego wyborcza wygrana jest korzystna dla Polski? Czego możemy się spodziewać w europejskiej polityce sankcyjnej - i jaką w niej rolę powinna odgrywać polska dyplomacja?
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę (20.04) w Kijowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Rozmowa dotyczyła m.in. sankcji przeciwko Rosji i wsparcia w dziedzinie obronności i finansów dla Ukrainy.
Ma to związek z unijnymi sankcjami wprowadzonymi przez Unię Europejską. Białoruskie i rosyjskie TIRy mają zakaz wjazdu. W związku z tym na drodze krajowej nr 65 jest bezpieczniej, co cieszy okolicznych mieszkańców - m.in. Gródka.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w poniedziałek w serwisie Twitter Unię Europejską do "zwiększenia ceny", jaką Rosja zapłaci za agresję na jego kraj. Doprecyzował, że chodzi mu o zaostrzenie sankcji.
Samorządowcy zaapelowali do polskiego rządu o wstrzymanie wszelkiego ruchu handlowego z Białorusią i Rosją. Apel wystosowali w środę (06.04) na konferencji zorganizowanej przy drodze z Białegostoku do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę (30.02), że Polska będzie robiła wszystko, by odejść od rosyjskiej ropy do końca roku, i wyraził nadzieję, że w maju uda się zakończyć import węgla z Rosji. Zaapelował też do UE o wprowadzenie podatku od rosyjskich węglowodorów.