Radio Białystok | Wiadomości | Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej
To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w Cerkwi prawosławnej. Piątek 7 stycznia to pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Boże Narodzenie, nazywane też Zimową Paschą, jest świętem, w którym dokonuje się pokłon natury. W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia św. Bazylego Wielkiego. Teksty liturgiczne mówią, że cała przyroda ofiaruje coś Chrystusowi: pasterze przychodzą z pokłonem, mędrcy przychodzą z darami, ziemia ofiaruje grotę, a ludzkość przynosi w ofierze Matkę, która jest najdoskonalszym z ludzkich stworzeń. Pierwszy dzień święta jest poświęcony narodzinom Chrystusa i pokłonowi mędrców.
Cały okres od Bożego Narodzenia do Chrztu Pańskiego (obchodzonego 19.01) nosi ludową nazwę „światki”. Według tradycji w te dni unikano ciężkich prac. Po zapadnięciu zmroku zaczynały się tzw. święte wieczory, gdzie wierni spotykali się i śpiewali kolędy.
Kolędowanie
Kolorowa gwiazda i tradycyjne kolędy w kilku językach - w wielu podlaskich miejscowościach z bogatym repertuarem kolęd wyruszają dziś grupy kolędnicze.
Kolędowanie to tradycja widoczna zwłaszcza na wsi, gdzie grupy młodzieży, członkowie parafialnych chórów czy zespołów folklorystycznych śpiewają kolędy oraz miejscowe przyśpiewki. Z powodu pandemii, nie wchodzą do domów, a gospodarzom kolędują na podwórku.
Grupy cerkiewnych kolędników można spotkać nie tylko na wsiach, ale też w mieście. Kolędują np. członkowie Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Często kolędujące grupy zbierają datki np. na remont cerkwi, potrzeby prawosławnych monasterów, albo działalność zespołów czy organizacji.
Prawosławni, świętujący zgodnie z kalendarzem juliańskim, obchodzić będą Boże Narodzenie. W czwartek (06.01) wypada Wigilia tego święta.