Radio Białystok | Wiadomości | Są pomysły, by w rejonie Kruszynian powstał nowy park krajobrazowy
Kruszyniany zasługują na szczególną ochronę. Tak uważa podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Chodzi o prawne działania, które mogłyby powstrzymać plany przemysłowych inwestycji rolniczych w Kruszynianach.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku na prośbę marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego przygotowuje zestawienie o walorach Kruszynian i okolic.
Są pomysły, żeby na terenie gmin Krynki, Michałowo i Gródek powstał całkowicie nowy park krajobrazowy - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.
Pojawiła się koncepcja, która jest teraz procedowana, czyli park krajobrazowy. Przygotowaliśmy szczegółowe zestawienie dotyczące walorów historycznych, kulturowych, miejsc ochrony w gminach Gródek, Krynki i Michałowo. Mamy nadzieję, że park krajobrazowy będzie obejmował właśnie ten obszar - mówi prof. Dajnowicz.
Prof. Małgorzata Dajnowicz uważa, że park krajobrazowy to lepsza forma ochrony Kruszynian niż np. park kulturowy.
Park krajobrazowy w tym przypadku wydaje się bardziej uzasadniony, dlatego, że włączamy również walory przyrodnicze. Połączenie historii, dziedzictwa kulturowego, zabytków i walorów przyrodniczych jeszcze korzystniej wpłynie na wizerunek tego obszaru i jego ochronę - podkreśla prof. Dajnowicz.
Kruszyniany to zabytkowa wieś w gminie Krynki zamieszkiwana między innymi przez polskich Tatarów. Znajduje się tam zabytkowy meczet i mizar. W ostatnich latach pojawiły się jednak plany budowy przemysłowych kurników.
Część mieszkańców protestuje przeciwko inwestycjom, które ich zdaniem zaburzyłyby turystyczny charakter miejscowości. Za szczególną ochroną tych terenów opowiada się również m.in. wiceminister kultury, generalna konserwator zabytków - profesor Magdalena Gawin, która w ubiegłym roku spotkała się z władzami województwa i lokalnymi samorządowcami.