Radio Białystok | Wiadomości | Przy noclegowni w Białymstoku stanęły kontenery - bezdomni mogą w nich przejść kwarantannę

Przy noclegowni w Białymstoku stanęły kontenery - bezdomni mogą w nich przejść kwarantannę

18.12.2020, 17:12, akt. 17:44

Zanim osoby bezdomne trafią na dłużej do białostockiej noclegowni, muszą przejść kwarantannę. Przy ul. Grunwaldzkiej 76 stanęły specjalne kontenery buforowe.

fot. Laura Maksimowicz
fot. Laura Maksimowicz

Jak mówi prezes stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei" w Białymstoku Elżbieta Żukowska-Bubienko, kontenery są wyposażone m.in. w łazienki oraz aneks kuchenny.


Osoby, które chcą przyjść do naszego ośrodka na dłużej, powinny przejść tzw. kwarantannę. Nie dlatego, że spotkały się z kimś, kto był chory, tylko dlatego, że nie wiemy, gdzie te osoby przebywały wcześniej. Takie osoby będą kierowane do specjalnych kontenerów. Wyposażone są one w łóżka piętrowe, w łazienkę, pralkę i aneks kuchenny. Tak, żeby ta osoba, mogła samodzielnie spędzić tam te 7-10 dni. Mamy wykupione też testy. Przyjmujemy nową osobę do takiego kontenera i czekamy na wynik testu. Jeżeli okaże się ujemny, to przyjmujemy taką osobę do ośrodka – mówi prezes stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei" Elżbieta Żukowska-Bubienko.


Dla pracowników noclegowni przeznaczono również odrębne pomieszczenie, w którym mogą się przebrać w specjalne stroje i przygotować do pracy z bezdomnymi. Na wypadek pojawienia się zakażenia koronawirusem w ośrodku, kadra noclegowni okres izolacji będzie mogła przejść w wyznaczonych do tego domkach holenderskich.


Mamy również zakupione domki holenderskie dla kadry. Gdyby okazało się, że w naszym ośrodku coś jednak się zadziało i nasza kadra nie chce wracać do domu, żeby nie zakażać, to naszymi samochodami jest przewożona wtedy do Kościuk. Tam mamy całoroczne i ogrzewane domki holenderskie. Kadra może w nich przenocować i wrócić później do pracy – dodaje Elżbieta Żukowska-Bubienko.


Kontenery buforowe posłużą placówce również po pandemii. Będą tam trafiać osoby z podejrzeniem chorób zakaźnych, jak gruźlica.  


Osoby w kryzysie bezdomności mają przeróżne choroby. To jest gruźlica, to są choroby zakaźne. Te kontenery będą nam służyły do końca funkcjonowania ośrodka. Widząc, że u danej osoby może wystąpić np. gruźlica lub świerzb, wykorzystamy te kontenery buforowe do tego, żeby tę osobę tam skierować i wyleczyć – informuje prezes stowarzyszenia.


W okresie zimowym z noclegowni przy ul. Grunwaldzkiej 76 w Białymstoku korzysta ponad 60 bezdomnych osób. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Pomocna dłoń" - reportaż Joanny Sikory

15.12.2020, 00:01

Często to jedyna szansa na pomoc medyczną. Od kilku tygodni osoby bezdomne mogą skorzystać z konsultacji w karetce pogotowia na Rynku Kościuszki w Białymstoku.


W ramach akcji "Podziel się dobrem" bezdomni otrzymali zimową odzież

12.12.2020, 16:59

Swetry, buty, szaliki i czapki trafiły w sobotę (12.12) do Stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei" w Białymstoku. Służyć będą osobom bezdomnym, którym ta placówka pomaga.


W centrum Białegostoku będzie dyżurowała karetka dla bezdomnych

24.11.2020, 18:30

Osoby bezdomne mogą tam znaleźć podstawową opiekę medyczną.


Białostockie organizacje pomagające bezdomnym potrzebują żywności i środków do dezynfekcji

28.03.2020, 15:33

Brakuje żywności, środków do dezynfekcji i termometrów. Organizacje pozarządowe, które pomagają osobom w kryzysie bezdomności, znalazły się w bardzo trudnej sytuacji.


Bezdomni i osoby starsze są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem

16.03.2020, 08:46

Najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem są osoby starsze i o osłabionej odporności. Grupą podwyższonego ryzyka są też bezdomni.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok