Radio Białystok | Wiadomości | Radni powiatu monieckiego: droga S16 szansą na rozwój regionu
autor: Marcelina Markowska
Ta droga to szansa na rozwój regionu. Takie stanowisko jednogłośnie przyjęli radni powiatu monieckiego podczas nadzwyczajnej sesji w sprawie drogi ekspresowej S16.
Radny Rafał Supiński, który wnioskował o zwołanie sesji, jest z tej decyzji zadowolony.
Jestem bardzo zadowolony, że jednomyślnie wszyscy radni po raz kolejny wyrazili swoją wolę, że chcą aby ta inwestycja była realizowana. Udało się utrzymać stanowisko rady powiatu podjęte w 2019 roku. Dotyczyło ono zasadności powstania drogi S16 w jednym z trzech wariantów
- mówi Rafał Supiński.
Budowa drogi ekspresowej S16 od początku budzi wiele kontrowersji. Trasa ma przecinać Biebrzański Park Narodowy. Starosta moniecki Błażej Buńkowski podkreśla jednak, że oprócz rozwoju powiatu, rada zwróciła uwagę na ochronę przyrody.
Myślę, że stanowisko utrzymane na sesji zawarło wszystkie informacje dotyczące rozwoju gospodarczego. Natomiast ważne jest też to, żeby pamiętać o poszanowaniu przyrody, o wykorzystaniu drogi krajowej 65 na odcinku Biebrzańskiego Parku Narodowego jako najbardziej odpowiedniego miejsca do przecięcia Parku. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań może tylko poprawić warunki środowiskowe, m.in. zastosowanie takich elementów jak estakady może sprawić, że przepływ wody i przemieszczanie się zwierząt będą lepsze
- mówi Błażej Buńkowski.
Swoją opinię w sprawie przebiegu drogi można wysłać do 4 grudnia, wypełniając formularz, który jest dostępny na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
Do 4 grudnia przedłużono konsultacje w sprawie budowy drogi ekspresowej S16. To fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia. Wstępnie droga ma biec przez Biebrzański Park Narodowy, a to od początku budzi wiele kontrowersji.
Do 4 grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przedłużyła konsultacje ws. planowanego przebiegu trasy S16 na odcinku Ełk-Knyszyn, który ma być elementem przyszłego szlaku Via Carpatia. Pierwotnie miały się one zakończyć 8 listopada.
Do wyboru są cztery warianty - wszystkie biegną przez Biebrzański Park Narodowy.
"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.
Zgodnie ze wstępnym harmonogramem droga miałaby powstać dopiero w 2027 roku, ale już teraz - na etapie projektowania - budzi ogromne emocje.