Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w Podlaskiem - koncerty, pokazy filmów, wystawy
W piątek (21.08) w Białymstoku i nie tylko będzie można m.in. posłuchać koncertów, zobaczyć spektakle online i filmy pod chmurką.
W Białymstoku wystąpi Peter Ouwerkerk
Wakacyjne piątkowe wieczory to czas Katedralnych Koncertów Organowych. Dziś o 19:15 w Bazylice Katedralnej w Białymstoku z recitalem wystąpi Peter Ouwerkerk. W programie holenderskiego instrumentalisty znajdą się m.in. kompozycje Césara Francka, Jehan Alaina, Louisa Vierne.
Peter Ouwerkerk jest absolwentem Amsterdamskiego Konsweratorium. Oprócz działalności koncertowej uczy i pisze o muzyce.
Trwa Festiwal Wschód Kultury "Inny Wymiar"
Trwa Festiwal Wschód Kultury "Inny Wymiar". Na Rynku Kościuszki oglądać możemy wystawę "Niewidzialni". W foyer Kina Forum "Kaliningrad" Algirdasa Bakasa.
A dziś o 16:00 otwarcie wystawy "Na tatarskim szlaku" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. To przede wszystkim fotografie, dokumenty, pamiątki, ale też relacje i opowieści podlaskich Tatarów. Wystawa jest próbą uchwycenia subtelnej specyfiki tej mniejszości.
Wieczorem o 18:00 w Galerii Arsenał Elektrownia wernisaż wystawy "Strach”. Ekspozycja szuka odpowiedzi na pytania: czy na formę strachu mają wpływ uwarunkowania historyczno-kulturowe? Czy istnieje jeszcze ktoś nieustraszony? Czy strach jest polityczny? Jaka jest alternatywa dla strachu? Na wystawie zobaczymy prace 24 artystek i artystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz z pogranicza z Azją, w tym m.in. Mirosława Bałki, Huberta Czerepoka i Rafała Bujnowskiego.
Wieczorem w Auli Magna pałacu Branickich zagości Muzyka szwedzkiego dworu. To będzie koncert barokowego kompozytora Johana Helmicha Romana (1694-1758), "ojca muzyki szwedzkiej”, to wydarzenie unikatowe, bo pierwsze w Polsce. W koncercie w Pałacu Branickich wezmą udział muzycy z całego kraju, specjalizujący się w muzyce dawnej.
O 20:00 w Centrum Zamenhofa zaplanowano projekcję spektaklu Teatru "Złote Wrota”: "Czy mnie kochałeś, tato?". Główny bohater, Ołeksandr co noc widzi zmarłego ojca i studnię na podwórzu. Zastanawia się, dlaczego ojciec zawsze mówi tylko o studni, a nigdy o tym, czy kochał syna? To polska prapremiera sztuki, uznanej przez krytyków za "najbardziej nowatorski i niezwykły dramat, napisany w przestrzeni postsowieckiej w ostatnich latach.”
A w ramach kina plenerowego o 21:00 możemy zobaczyć film "Ojciec" bułgarskich twórców. To słodko-gorzka farsa rodzinna, pełna absurdów i sytuacyjnego komizmu. Opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem.
Kino pod Obłoczkiem w Augustowie
Również w Augustowie dziś Kino pod Obłoczkiem. To będzie wielki powrót Freddy’ego Kruegera na…duży ekran!
O 20:30 w amfiteatrze nad Neckiem zobaczymy legendarny już amerykański horror pt. "Koszmar z ulicy Wiązów", wyreżyserowany przez Wesa Cravena. Wspólnie prześledzimy losy grupy nastolatków, dręczonych przez senne koszmary, w których prześladuje ich mężczyzna ze spaloną twarzą, Freddy Krueger, psychopatyczny morderca dzieci.
Bezpłatne wejściówki na ten seans można odbierać w Miejskim Domu Kultury lub w amfiteatrze przed pokazem.
Czytanie białoruskiego dramatu w Teatrze Dramatycznym
Chcą w ten sposób wyrazić solidarność z walczącymi o wolność i demokrację na Białorusi. W piątek (21.08) białostoccy aktorzy będą czytać dramat białoruskiego autora Dmitrija Bogosławskiego "13 podstawowych zasad koszykówki opracowanych przez Jamesa Naismitha”. To opowieść o pozornie apolitycznym życiu i problemach młodych ludzi na współczesnej Białorusi.
W czytaniu w Teatrze Dramatycznym im. Alesandra Węgierki udział wezmą aktorzy tej placówki, a także artyści z Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Wierszalin oraz Teatru Czrevo.
Po czytaniu będzie można posłuchać rozmowy z autorem oraz współpomysłodawcą wydarzenia Andriejem Moskwinem - krytykiem i historykiem białoruskiego teatru.
Spotkanie rozpocznie się o 20:00 i będzie transmitowane na Facebooku Teatru Dramatycznego.
Premiera "Dziewczyny jak z bajki"
A w Studium Wokalno-Aktorskim w Białymstoku w piątek (21.08) premiera spektaklu dyplomowego w reżyserii Michała Jarmoszuka.
To uwspółcześnione historie bohaterek znanych baśni: Śpiącej Królewny, Kopciuszka, Wróżki czy Złej Macochy. Każda z nich zmaga się z innym życiowym problemem. Jak radzą sobie literackie postacie w konfrontacji z realnym światem?
Odpowiedź znajdziemy w spektaklu. Początek o 18:00.
Biesiada w Tykocinie
Będzie można kupić regionalne wyroby od ponad 100 wystawców, a jak co roku królować będą miody. Wyjątkowo w piątek rozpoczyna się Biesiada Miodowa w Tykocinie.
Ze względu na pandemię impreza potrwa trzy dni - do niedzieli. To po to, by uczestnicy mogli wybrać różne godziny i dni na zakupy, a także, by wystawcy mieli więcej czasu, by zarobić po trudnym okresie pandemii.
Na placu Czarnieckiego w Tykocinie od piątku do niedzieli od 10:00 do 19:00 będzie około 20 pszczelarzy, poza tym producenci regionalnych wędlin, serów, pieczywa, a także ludowego rękodzieła.