Radio Białystok | Galerie | W podbiałostockim skansenie można oglądać odtworzone ludowe stroje nadbużańskie [zdjęcia]
autor: Monika Kalicka
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zakończyły się warsztaty krawieckie w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką".
Teraz efekty pracy uczestniczek warsztatów można podziwiać na wystawie w budynku szkoły z Kalinowa Solek na terenie skansenu. W projekcie wzięło udział 6 kobiet z podlaskich miejscowości, które mają umiejętności krawieckie. Zajmowały się nadbużańską odmianą ludowego stroju podlaskiego, noszoną dawniej na ternach ciągnących się wzdłuż brzegu rzeki Bug, od miejscowości Dołhobrody na południu, po wieś Hołowczyce na północy. Charakterystyczny element tego stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego, to lniana koszula, której ozdobą są perebory – ornament tkacki naszyty na kołnierzyku i rękawach. Mężczyźni z nadbużańskich trenów Podlasia nosili też kamizele i lniane spodnie, kobiety – spódnice z samodziału w barwne pasy, pasiaste zapaski i gorsety zdobione haftem lub zestawem guziczków.
"Od dłuższego czasu można zaobserwować zainteresowanie tematyką związaną z folklorem, rośnie zapotrzebowanie na tego typu produkty. Krawiectwo strojów ludowych jest ciężką niższą i bardzo ciężko jest odpowiednio wykształcić ludzi, aby mogli się w niej poruszać. Stąd też pomysł na to, żeby takie warsztaty przeprowadzić" - mówi Urszula Lenkiewicz z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Muzeum starało się zachować autentyczność strojów, dlatego pasiaki, z których wykonane są spódnice były ręcznie tkane przez tkaczki.
"To było najtrudniejsze w szyciu tych strojów - sama praca z materiałem samodziałowym, to jest trudny materiał. Trzeba było mieć wyczucie tego tradycyjnego materiału, który jest wprawdzie twardy w dotyku, ale tkany luźno i trzeba było się go nauczyć" - mówi biorąca udział w warsztatach Justyna Solnik
Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł mówił podczas wernisażu, że ma nadzieję na realizację kolejnych projektów związanych ze strojem ludowym.
Stroje stworzone podczas warsztatów pozostaną w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, gdzie można je oglądać, ale zespoły ludowe czy grupy teatralne będą je mogły nieodpłatnie wypożyczać.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej projekt "Tańcowała igła z nitką" realizuje dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".