Radio Białystok | Wiadomości | Dodatkowych sto miejsc w białostockich żłobkach miejskich
Dodatkowych sto miejsc będzie można utworzyć w białostockich żłobkach miejskich - poinformowały we wtorek (9.06) władze miasta. Pozwalają na to nowe wytyczne dotyczące działalności tych placówek w związku z zagrożeniem COVID-19. Pozwoli to zapewnić opiekę dzieciom, których rodzice zgłaszali taką chęć, ale zabrakło miejsc dla ich pociech.
Jak mówił we wtorek na wideokonferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, obecnie w miejskich żłobkach dostępnych jest 430 miejsc (1121 miejsc było w tych placówkach bez obostrzeń związanych z pandemią). Dzięki możliwości utworzenia dodatkowych stu, w poszczególnych placówkach przybędzie 8-16 miejsc.
W maju do żłobków chciało wrócić 571 dzieci
Kiedy 25 maja białostockie żłobki i przedszkola ruszały, posłaniem swoich pociech do tych pierwszych zainteresowani byli rodzice 571 dzieci; teraz w pierwszej kolejności spośród tych dzieci prowadzony będzie nabór na utworzone miejsca. Po zwiększeniu limitu miejsc zabraknie jeszcze dla ok. 40 maluchów.
Jak podały we wtorek władze miasta, do miejskich przedszkoli w minionym tygodniu chodziło średnio ok. 26 proc. wszystkich dzieci do nich zapisanych, a zajętych było niespełna 60 proc. dostępnych w reżimie sanitarnym. W podstawówkach w klasach I-III na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze chodziło niespełna 400 dzieci w tym wieku, co stanowiło 5 proc. wszystkich uczniów tych klas miejskich podstawówek.
Koronawirus w miejskim szpitalu w Białymstoku i dwóch przedszkolach
W związku z potwierdzonymi, pojedynczymi przypadkami koronawirusa, trzy placówki szkolno-wychowawcze są nieczynne na czas kwarantanny; są to dwa przedszkola i zespół szkolno-przedszkolny nr 5. W tym ostatnim sanepid przebadał 14 osób z tzw. najbliższego kontaktu z osobą zakażoną (pracownikiem obsługi), wszystkie testy dały wynik negatywny, placówka jest zamknięta do 15 czerwca.
Jak podał we wtorek prezydent Truskolaski, w przedszkolu samorządowym nr 39 również pracownik miał pozytywny wynik testu - tu w kwarantannie są cztery osoby, a placówka powinna wznowić działalność 21 czerwca. W przedszkolu nr 20 zakażone jest dziecko uczęszczające do tej placówki, badaniami objęto czworo pracowników i dziesięcioro dzieci, placówka zamknięta jest do 12 czerwca.
Podjąłem decyzję, że wszyscy pracownicy, którzy nie zostali przebadani przez sanepid, zostaną przebadani na koszt miasta dlatego, że zdrowie dzieci jest najważniejsze. Chcemy, żeby rodzice posyłając dziecko do placówki przedszkolnej byli pewni, że wszyscy, z którymi dziecko będzie miało kontakt, nie są zarażeni - dodał prezydent.
Takich osób ma być ok. czterdziestu. Koszt jednego badania, to ok. 350 zł.