Radio Białystok | Wiadomości | Obchodzimy Światowy Dzień Środowiska
autor: Marcelina Markowska
Tego dnia mamy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przyrody.
Jednym z elementów tego dnia, jest bocian czarny, który osiedlił się w Nadleśnictwie Bielsk. Ze względu na bezpieczeństwo ptaków nie ujawniamy lokalizacji gniazda - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Jarosław Krawczyk.
- To jest objęte tajemnicą, takich miejsc się nie ujawnia. Po pierwsze trzeba tym ptakom zapewnić spokój, nie można organizować wypraw pod te gniazda, żeby ich nie płoszyć. Bocian czarny jest objęty ścisłą ochroną, nie można do niego podchodzić, oglądać czy robić sobie zdjęć. Takich miejsc się po prostu nie odwiedza - mówi Jarosław Krawczyk.
Jarosław Krawczyk podkreśla, że bocian czarny od białego różni się nie tylko wyglądem.
- Mniej więcej żywią się tym samym, jeżeli chodzi o rozmiar to są one podobne. Jednak bocian czarny jest takim ptakiem, który raczej unika ludzi, zgromadzeń. Nie buduje gniazd w skupiskach, tak jak robi to bocian biały. On jest bardziej skrytym ptakiem - dodaje Krawczyk.
Bocian czarny jest ptakiem wędrownym, zimę spędza w Afryce m.in. Libanie, Sudanie i Etiopii. Odlatuje tam pod koniec sierpnia i we wrześniu, natomiast z zimowisk wraca w marcu i kwietniu.
Tego dnia mamy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby tych ptaków i ich rolę w ekosystemie. W niedzielę (31.05) obchodzimy Dzień Bociana Białego. To święto ustanowione w 2003 roku, przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura".
Te pożyteczne owady dają nie tylko miód. Przede wszystkim pełnią ważną rolę w przyrodzie, zapylając rośliny. Obecnie ich populacja się zmniejsza.
Są książki do czytania i słuchania. Do takich należą "Ptaki doliny Biebrzy i Narwi", ale nie jest to klasyczny audiobook.
Tę więź ma w sobie każdy z nas. Intuicyjną więź z przyrodą. W zachwyt wprawia nas blask zachodzącego słońca czy rozkwitające wiosną kwiaty. Kontakt z naturą nas wycisza - zwłaszcza wtedy, gdy chłoniemy ją wszystkimi zmysłami.