Radio Białystok | Wiadomości | Budynek Poczty przy ul. Warszawskiej w Białymstoku znajdzie się w rejestrze zabytków
To jeden z niewielu, dobrze zachowanych budynków z czerwonej cegły w Białymstoku. Placówka Poczty Polskiej przy ul. Warszawskiej będzie wpisana do rejestru zabytków.
Opieką konserwatora ma być objęta bryła i elewacja budynku z przełomu XIX i XX wieku.
- Budynek związany jest z funkcjonowaniem włókiennictwa w tym rejonie ziem polskich. To, co zasługuje na bardzo szczególną uwagę i szczególną ochronę, to jest przede wszystkim tkanka, z której powstał ten budynek, czyli czerwona cegła. Jest to cecha charakterystyczna, jak i pewnego rodzaju elewacje - mówi wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
W budynkach przy ul. Warszawskiej mieściła się fabryka włókiennicza Juliusza Flakiera. Produkowano tam plusz i tkaniny obiciowe. Teraz jest to placówka pocztowa. Poczta Polska mieści się w budynku przy ul. Warszawskiej od lat 20. ubiegłego wieku.
Procedura wpisania budynku do rejestru zabytków ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2020 roku.
Jak wynika z analiz Fundacji Dzika Polska tylko w tym roku z kilkunastu parków w regionie zniknąć ma blisko 600 drzew. Część z nich już wycięto.
Spodki to siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.
Unikalne 22 grodziska obronne sprzed ok. 2,5 tys. lat, tzw. dolinne, czyli znajdujące się w dolinach rzek, zlokalizowali w Podlaskiem archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Odkrycie było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do skansenu trafiło nowoczesne urządzenie do konserwacji muzealiów - mówi dyrektor PMKL Artur Gaweł.