Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 40 żołnierzy z województwa podlaskiego złożyło przysięgę wojskową w Kolnie
W Kolnie odbyła się w niedzielę (3.02) pierwsza w tym roku przysięga wojskowa 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyło ją ponad 40 ochotników, kończących w ten sposób szkolenie podstawowe. Kolejne zaplanowano na przełom lutego i marca.
Uroczystość w Kolnie
Uroczystość w Kolnie rozpoczęła się o 13:00 na placu przy kościele św. Anny. Przysięgę złożyło 40 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe.
W szkoleniu wzięli udział zarówno mieszkańcy powiatu kolneńskiego, jak i pozostałych powiatów województwa podlaskiego - informuje oficer prasowy PBOT por. Łukasz Wilczewski.
Było to pierwsze szkolenie w 2019 roku; zaplanowane zostało z myślą m.in. o pełnoletnich uczniach oraz o nauczycielach. Odbywało się bowiem w czasie ferii zimowych, przypadających w Podlaskiem między 19 stycznia a 3 lutego.
To jest dla Kolna moment historyczny. Tutaj nie było jednostki wojskowej, więc nie było także przysięgi. Ważne wydarzenie, które mieszkańcy, tak licznie zgromadzeni, na długo zapamiętają
- mówił podczas uroczystości wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.
Podlaska Brygada powstała 2 lata temu
1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, na początku 2017 roku. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp - z siedzibą w Hajnówce.
Obecny stan PBOT to ponad 2 tys. żołnierzy; docelowy ma być o tysiąc "terytorialsów" wyższy. Kolejne szkolenia nowych ochotników zaplanowane są w terminach: 16 lutego - 3 marca (osoby bez złożonej przysięgi) oraz 24 lutego - 3 marca (żołnierze rezerwy).
Jak dodał por. Łukasz Wilczewski, od września ub. roku wydzielani do Systemu Zarządzania Kryzysowego MON żołnierze i sprzęt tej brygady WOT, są w stałej gotowości do wsparcia mieszkańców województwa w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze niemilitarnym. W lutym i marcu w Łomży, Suwałkach i Bielsku Podlaskim planowane są specjalne warsztaty, których celem będzie przygotowanie administracji publicznej oraz służb mundurowych do współpracy z WOT w zakresie zarządzania kryzysowego.
Terytorialsi współpracują z Litwinami
Partnerem zagranicznym podlaskich "terytorialsów" są litewskie Ochotnicze Siły Obrony Kraju; plan współpracy na 2019 rok zakłada wspólne szkolenia i ćwiczenia. Odcinek polsko-litewskiej granicy, czyli wewnętrznej granicy UE, przebiega właśnie w województwie podlaskim.
- W połowie roku 1. PBOT, jako jedna z pierwszych w kraju brygad obrony terytorialnej, rozpocznie trzeci i ostatni etap szkolenia. Jego zasadniczym celem jest zgrywanie żołnierzy, czyli nauka współdziałania na poziomie plutonu oraz kompanii - dodał Łukasz Wilczewski.
Wojska Obrony Terytorialnej, to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały z początkiem 2017 r. Zakończenie formowania WOT planowane jest na rok 2021, kiedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej mają być rozwinięte w każdym województwie.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie ma być realizowane m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT powinien być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią ma stanowić siłę wiodącą.