Radio Białystok | Wiadomości | Koncerty, licytacje, biegi, a także specjalny pociąg - 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
autor: Adam Dąbrowski, Iza Kosakowska, Marcin Gliński, Marcin Mazewski, Wojciech Szubzda
Koncerty, licytacje, biegi, a także specjalny pociąg do Łap. Białostoczanie włączają się w zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Wolontariuszy z puszkami i czerwonymi serduszkami na ulicach stolicy regionu można było spotkać już od rana. W sumie kwestowało około 350 osób - mówi Magda Łapińska z białostockiego sztabu. Dodaje, że 10 z nich miało terminale płatnicze, więc osoby, które nawet nie miały gotówki, mogły wesprzeć WOŚP.
Bieg "Policz się z cukrzycą"
Pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można również przekazywać - jako opłatę za udział w niektórych wydarzeniach. Jednym z nich jest bieg na białostockich Plantach "Policz się z cukrzycą". Najmłodsi wystartowali po 10:00, a bieg główny rozpoczął się o 12:10. Uczestnicy w tym ostatnim pokonali około 5 km, a finał zaplanowano na Rynku Kościuszki.
Specjalny pociąg do Łap
Jedną z atrakcji jest również specjalny pociąg z Białegostoku do Łap, który z białostockiego dworca odjechał o 10:55. Po drodze - na każdej ze stacji zatrzymywał się na 10 minut, więc do Łap pociąg dojechał o 12:28 - mówi szefowa białostockiego sztabu WOŚP Angelika Łabicka. W pociągu - w przedziale muzycznym zagrała Kapela Czarnoleska. W Łapach pociąg stał dwie godziny, a odjechał o 14:25.
Koncerty na Rynku Kościuszki
Koncerty na Rynku Kościuszki rozpoczęły się po 15:00. Wieczorem - jako gwiazdy wystąpiły: Mesajah, Sidney Polak i Nowator. O 20:00 rozpoczął się tradycyjny pokaz sztucznych ogni, czyli "Światełko do nieba".
Szczegóły:
15:15-15:45 KenLee
16:00-16:30 SamoHa
17:00-17:45 Mikayla
18:00-18:50 13 w samo południe
19:00-19:50 Trafick Junky
19:50-20:10 VIP, Światełko do nieba
20:10-21:10 Mesajah
21:15-22:10 Sidney Polak
22:10-23:15 Nowator
Psy również pomagają zbierać pieniądze w #Białystok podczas finału #WOŚP
— Radio Białystok (@radiobialystok) 13 stycznia 2019
#WOSP2019 ???? pic.twitter.com/BWjMH59v0m
Atrakcje na Rynku Kościuszki - część przed Astorią:
10:00 - 16:00 Krwiobusy - możliwość oddania krwi
14:00 - pokaz ratownictwa w przypadku kolizji drogowej (straż pożarna, policja, pierwsza pomoc medyczna)
14:45 pokaz ratownictwa wysokościowego – ściągamy poszkodowanego z budynku Astorii
16:29 pokaz ratownictwa w przypadku kolizji drogowej (straż pożarna, policja, pierwsza pomoc medyczna)
16:29 konkurs składanie puzzli na czas
18:00 - 19:00 - konkurs ściskawa – w kwadracie o wymiarach 10x10 rysujemy duże serce w którym chcemy zmieścić jak największą liczbę osób - miasto które wygra odstaje 50 tys. złotych na sprzęt na wybranym oddziale.
Licytacje na aukcjach internetowych
Pieniądze na WOŚP można również przekazywać licytując podarowane przez darczyńców przedmioty. Na białostockich aukcjach są m.in. srebrny medal mistrzostw Polski w piłce nożnej wywalczony w sezonie 2017/2018 przez Jagiellonię Białystok. Medal na aukcję przekazał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Link do tej aukcji: https://aukcje.wosp.org.pl/medal-jagiellonia-bialystok-ekstraklasa-2017-18-i8648929
Na białostockich aukcjach można również kupić... dom. To przenośna, w pełni umeblowana konstrukcja, w której od razu po wygraniu licytacji można zamieszkać. Dom ma powierzchnię 35 m2, a obejrzeć go można było na Rynku Kościuszki.
Taki dom, który stoi w centrum #Białystok można wylicytowac na aukcjach #WOŚP
— Radio Białystok (@radiobialystok) 13 stycznia 2019
#wosp2019
@fundacjawosp
pic.twitter.com/vUtrW4ROYf
Tu link do tej aukcji: https://aukcje.wosp.org.pl/domek-od-letniskowo-pl-i8164642
Wylicytować można również... samolot. Skonstruowali go studenci Politechniki Białostockiej z Lotniczego Koła Naukowego działającego na Wydziale Mechanicznym
Ich konstrukcja to BAL - Bezzałogowy Aparat Latający
W ramach działalności Lotniczego Koła Naukowego zazwyczaj budujemy samoloty na konkretne konkursy studenckie np. Air Cargo Challenge, w którym rywalizują bezzałogowe samoloty udźwigowe. Natomiast BAL to pierwsza tego typu konstrukcja. Jest niepowtarzalny i bardzo duży, jak na skalę samolotów zdalnie sterowanych, ma blisko 3,5 metra rozpiętości skrzydeł. Myślę, że jego nowy właściciel, już po zamontowaniu aparatury zdalnego sterowania i odbiornika, będzie miał sporo przyjemności z latania nim
- mówi opiekun Lotniczego Koła Naukowego dr hab. inż. Adam Adamowicz
Link do tej aukcji: https://aukcje.wosp.org.pl/politechniczny-bezzalogowy-aparat-latajacy-i8483923
MDK w Białymstoku i Klub Maniac Gym wspierają WOŚP
W niedzielę (13.01) w MDK przy Warszawskiej 79 A przez cały dzień odbywały się prezentacje artystyczne, pomiędzy którymi prowadzono licytacje biletów, voucherów, bonów i innych fantów przekazanych przez różne, głównie białostockie instytucje kulturalne oraz firmy.
Do akcji WOŚP przyłączył się również klub Maniac Gym. O 13:30 rozpoczął się 3-godzinny maraton rowerowy. Wpisowe wynosiło 50 zł. W całości trafiło do puszki WOŚP.
W ubiegłym roku w Białymstoku udało się zebrać ok. 400 tys. złotych, a rok wcześniej 300 tys. zł. Cel tegorocznej zbiórki, to zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
WOŚP na Suwalszczyźnie
Niemal 100 wolontariuszy kwestowało w Suwałkach. Podczas kolejnego już finału, zaplanowano wiele atrakcji. To m.in. pokazy sztuk walki, morsowanie z Morsami z Suwałk, Ełku, Olecka i Bakałarzewa czy pokazy ratownictwa medycznego. Orkiestrowe wydarzenia odbywały się głównie w trzech miejscach w mieście. To Hala OSiR, gdzie zaplanowano m.in. animacje i zabawy, strzelanie do celu, pokazy sztuk walki oraz elementów samoobrony czy spotkanie z piłkarzami Wigier i siatkarzami Ślepska. Z Kolei w Parku Naukowo-Technologicznym można było spróbować jazdy karetką na symulatorze, zobaczyć pokaz ratownictwa medycznego oraz pokazy wizażu i fryzjerstwa. Tam też wystąpiła m.in. Monika Bogdanowicz i suwalski zespół Bifrost.
Z kolei na Placu Marii Konopnickiej, o 15:00 rozpoczęły się koncerty lokalnych zespołów, takich jak Paweł Świernalis z zespołem oraz grupa Verba, a o 20:00 rozpoczął się pokaz świateł, czyli "Światełko do nieba". W dniu finału w godzinach 11.40 - 16.00 na trasie Plac Marii Konopnickiej - Kościuszki, Reja, Kowalskiego i Pułaskiego aż do Parku Naukowo-Technologicznego kursował bezpłatny orkiestrowy Wesoły Autobus.
Finały Wielkiej Orkiestry trwał także m.in. w Raczkach, Sejnach i Augustowie. W Sejnach wystąpiła Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego oraz wystąpiły zespoły wokalne i taneczne z Ośrodka Kultury. Zaplanowano także licytacje na rzecz WOŚP i pokaz tańca z ogniem.
W Augustowie od rana kiermasze, loterie, warsztaty naukowe, parada motocykli i turniej sportowy oraz seria koncertów muzycznych lokalnych zespołów.
WOŚP w Łomży
Około setki wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestowało od rana na ulicach Łomży. Jak mówią - łomżanie chętnie wspomagają akcję i nie trzeba ich nawet do tego specjalnie zachęcać.
Zbiórka potrwała do wieczora, a o 12:00 na Starym Rynku rozpoczął się w Łomży cykl imprez z koncertami i licytacjami WOŚP. Całość zakończyło o 20:00 "Światełko do nieba".
WOŚP w Choroszczy
Wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było także na ulicach mniejszych miast regionu. W Choroszczy oprócz ulicznej kwesty, przygotowali oni także inne atrakcje.
O 9:00 w hali Szkoły Podstawowej rozpoczęła się 7. edycja halowego turnieju piłki nożnej. W południe na Kominowym Bajorze morsowano oraz przedstawiono inscenizację bajki "Czerwony Kapturek". Wraz z licytacją kosza tytułowej bohaterki.
Natomiast w Centrum Kultury i Sportu o 15:00 zaczął się maraton Zumby, a o 17.00 koncert zespołu SZEPT.
WOŚP w Sokółce
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zabrzmiała również w Sokółce. Na scenie kina "Sokół" zaprezentowały się formacje taneczne z Sokólskiego Ośrodka Kultury, chór szkolny, zespół poezji śpiewanej Uzależnieni oraz bluesowa formacja F.B.I.
Oprócz licytacji gadżetów WOŚP, można zakupić m.in. pochodzący z lat 70-tych proporczyk Szkolnego Harcerskiego Klubu Sportowego "Sokoliki" - zdobywcy Pucharu Świata Młodych w piłce nożnej.
Od rana na ulicach miasta wolontariusze chodzili z puszkami, do których można było wrzucać datki.
Wolontariuszy spotkaliśmy również w innych miastach regionu. Tak było chociażby w Gródku. Organizatorzy finału w tej miejscowości podają, że wolontariuszy można było spotkać m.in. przy kościele i cerkwi w Gródku i w Mostowlanach, na ulicach Gródka i miejscowym ośrodku kultury.