Radio Białystok | Wiadomości | Resort inwestycji i rozwoju zapowiada program wsparcia "obszarów zmarginalizowanych"

Resort inwestycji i rozwoju zapowiada program wsparcia "obszarów zmarginalizowanych"

10.01.2019, 16:17, akt. 16:27

Stworzenie programu wsparcia "obszarów zmarginalizowanych" zapowiedział w czwartek (10.01) w Białymstoku wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. Odbyło się tam spotkanie konsultacyjne poświęcone projektowi Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, fot. Katarzyna Cichoń
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, fot. Katarzyna Cichoń

W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim województwa podlaskiego wzięło udział kilkadziesiąt osób, m.in. samorządowcy, przedstawiciele biznesu i świata nauki. Po prezentacji założeń Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR), dyskutowano o planowanych rozwiązaniach.

Adam Hamryszczak podkreślał w swoim wystąpieniu na otwarciu spotkania, że celem jest rozwój zrównoważony całego kraju, rozumiany nie tylko w kontekście społecznym i gospodarczym, ale również terytorialnym. "Zależy nam na zmniejszeniu dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego regionów i wzmocnieniu ich konkurencyjności" - mówił wiceminister. Zaznaczył, że nie chodzi jedynie o wzrost konkurencyjności w skali kraju, ale także Europy i świata.

Przedsiębiorcy "kotwicą" zatrzymującą utalentowanych ludzi w regionie

Hamryszczak zwracał uwagę, że rozwój danego regionu w dużej mierze zależy od współpracy z przedsiębiorcami, którzy tworzą trwałe miejsca pracy i - jak to ujął - mogą być "kotwicą" zatrzymującą na miejscu najbardziej utalentowanych ludzi.

Mówił, że rozwiązania zaproponowane w KSRR mają pomóc w większym, niż dotychczas stopniu, wykorzystywać potencjał nie tylko dużych miast, ale również ośrodków o różnej wielkości, znaczeniu i pełnionych funkcjach. W przypadku województwa podlaskiego chodziłoby o to, by rozwijał się nie tylko Białystok jako jego stolica, ale również miasta takie jak Grajewo, Sokółka, Hajnówka, Zambrów czy Bielsk Podlaski.

KSRR będzie takim drogowskazem dla poszczególnych samorządów (...) do tego, żeby właściwie ukierunkować interwencję publiczną w kolejnych latach. Żeby też mieć odpowiedni mandat negocjacyjny do rozmów z Komisją Europejską właśnie o wymiarze terytorialnym

 - dodał Hamryszczak.

Poinformował, że oprócz działań obecnych, takich jak program Polska Wschodnia (dedykowany pięciu regionom), który ma być kontynuowany, są plany dotyczące ponadregionalnego programu "2020 plus", skierowanego do obszarów "wymagających szczególnego, dodatkowego wsparcia i interwencji". Hamryszczak mówił, że w przypadku województwa podlaskiego chodzi o północno-wschodnią i południowo-zachodnią część tego regionu.

Zamierzamy w większym, niż to było dotychczas stopniu, tę interwencję ukierunkować na te obszary, gminy, powiaty, które wymagają dodatkowej interwencji, dodatkowego wsparcia, z poziomu również krajowego" - dodał. "Mamy szereg narzędzi, które - jesteśmy przekonani - że w najbliższym czasie będą stanowić o tym, że dany region, makroregion będzie mógł się znacznie szybciej rozwijać, niż dotychczas i że ta interwencja publiczna będzie właściwie ukierunkowana 

- mówił.

"Polska ma układ policentryczny. Nie składa się tylko z kilkunastu stolic województwa, ale też z wielu mniejszych ośrodków miejskich, z ponad 250 miast średniej wielkości. To powinien być nasz atut" - powiedział Hamryszczak.

Członek nowego zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski mówił, że władze regionu pracują nad aktualizacją strategii rozwoju województwa. 

Wskażemy w nim (tym dokumencie) cele, które wzmocnią konkurencyjność naszego województwa, podniosą jakość życia 

- dodał.

Uczestnicy spotkania pytali m.in. o dane do zdefiniowania miast średniej wielkości i znaczenie ośrodków wojewódzkich w przygotowywanej KSRR. Przedsiębiorcy zwracali uwagę np. na procesy migracyjne ludności (padły głosy, iż ten problem został zdawkowo potraktowany w projekcie KSRR) i ich wpływ na gospodarkę regionu, czy konieczność aktywizacji zawodowej osób w wieku emerytalnym.

Dyrektor departamentu strategii rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Robert Dzierzgwa, który prezentował projekt i odpowiadał na pytania, podkreślał, że ośrodki wojewódzkie nie będą wykluczone ze wsparcia, ale będzie widać w działaniach również mniejsze ośrodki, a nawet obszary wiejskie. Mówił też o "zintegrowanych pakietach działań", dostosowanych do danego terytorium. "Czyli chcemy zastosować tzw. podejście szyte na miarę" - powiedział, zapraszając do składania uwag do projektu.(

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Stanisław Derehajło [wideo]

10.01.2019, 07:22

Więcej dla regionów słabszych, bardziej zrównoważony rozwój to założenia polityki gospodarczej obecnego rządu. Teraz te plany mają być przełożone na Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego.


Rząd stawia na zrównoważony rozwój, który pomoże takim regionom jak Suwalszczyzna

12.10.2018, 08:13

O szansach i perspektywach, jakie stoją przed samorządami Suwalszczyzny, mówiła wczoraj (11.10) w Suwałkach wicepremier Beata Szydło. Polityk Prawa i Sprawiedliwości zapewniła, że rząd ma szereg projektów, które pomogą rozwijać się tej części kraju.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok