Radio Białystok | Wiadomości | Kolejni seniorzy ukończyli zajęcia edukacyjne na UMB
Jak udzielać pierwszej pomocy i opiekować się osobą przewlekle chorą, uczyli się uczestnicy zajęć edukacyjnych dla seniorów, które zorganizował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Edukacja seniorów, ale też ich aktywizacja
We wtorek (5.06) na wydziale nauk o zdrowiu uroczyście zakończono V edycję Uniwersytetu Zdrowego Seniora i III edycję Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej. Główny cel tych przedsięwzięć to edukacja seniorów, ale też ich aktywizacja - indywidulna i szersza - społeczna.
Koordynator projektu edukacji psychogeriatrycznej dr hab. Mateusz Cybulski z UMB powiedział, że studenci - seniorzy ukończyli cykl kilkumiesięcznych zajęć, na których poznawali m.in. choroby psychiczne wieku podeszłego, bo to tematyka, o której "bardzo mało się mówi". "Robimy wszystko, żeby osoby wyniosły z tych uniwersytetów jak najwięcej i teorii, i praktyki" - dodał Cybulski.
"Przede wszystkim tu się aktywizujemy, wychodzimy z domu i się dowiadujemy coraz to nowych rzeczy z różnych dziedzin" - powiedziała pani Grażyna, która razem z siostrą uczestniczyła w zajęciach z psychogeriatrii. Rok wcześniej ukończyła Uniwersytet Zdrowego Seniora.
Dodała, że na zajęciach znalazła wiele rozwiązań swoich problemów, które przestają być wtedy "obce", można o tym również porozmawiać z rodziną i znajomymi. Jej zdaniem, ważna była np. wiedza o prawach pacjenta psychiatrycznego, która pozwala orientować się w sprawie, by wiedzieć, co zrobić, gdy zajdzie taka potrzeba.
Seniorzy nauczyli się m.in. jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie
Seniorzy nauczyli się także w praktyce, jak udzielać pierwszej pomocy, prawidłowo zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, jak opiekować się osobą niepełnosprawną i przewlekle chorą. Zajęcia odbywały się także na fantomach. Propagowano również spacery z kijkami.
Prof. Elżbieta Krajewska-Kułak powiedziała, że uczelnia jest pozytywnie zaskoczona aktywnością studentów - seniorów. Podkreśliła, że są to "studenci bardzo wymagający", chcą dyskusji, zadają pytania. Dodała, że uczelni zależało na tym, by pogłębiać sprawdzone informacje u seniorów o różnych zachowaniach prozdrowotnych, bo społeczeństwo się starzeje i przybywa problemów, ale chodziło także o to, wiedzieli gdzie szukać pomocy.
Krajewska-Kułak powiedziała, że uczelnia myśli o tym, by absolwenci uniwersytetów dla seniorów byli "edukatorami" dla swoich kolegów, bo mają już wiedzę, którą mogą przekazać swojemu środowisku.
We wrześniu ruszą zapisy na kolejne edycje zajęć. W dotychczasowych wzięło udział około 220 osób.