Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Puszcza Augustowska ma nowych, cennych lokatorów
To głuszce, ptaki które w Polsce są gatunkiem zagrożonym, ale od lat leśnicy starają się, by kolejne osobniki trafiały do środowiska naturalnego. Dzięki temu dziś w augustowskiej puszczy żyje około 40 osobników tego gatunku, a kilka dni temu kolejne ptaki zostały wypuszczone na wolność.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W lipcu Nadleśnictwo Głęboki Bród kupiło i sprowadziło do Puszczy Augustowskiej 6 piskląt głuszca. Pochodziły ze specjalistycznej hodowli w Nadleśnictwie Leżajsk. Początkowo ptaki trafiły na powierzchnię adaptacyjną, gdzie rosły i przystosowywały się do życia na wolności, a na początku września jako samodzielne ptaki, zostały wypuszczone do lasu.
Wciąż będą jednak pod czujnym okiem leśników, bo jeden z osobników został wyposażony w nadajnik telemetryczny, a przez kolejne tygodnie będą jeszcze dokarmiane i obserwowane jak sobie radzą w dziczy. W tym czasie muszą nauczyć się nocować na gałęziach drzew, żeby w ten sposób chronić się przez lisami, kunami czy jenotami.
Najprawdopodobniej jeszcze w październiku leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród wypuszczą wychodowane tym razem przez siebie młode ptaki. W ten sposób kolejne głuszce zasilą pulę genową populacji dziko żyjącej.
Głuszec jest największym i najrzadszym przedstawicielem kuraków w Polsce. Od 1995 roku ptaki te są objęte całkowitą ochroną.