Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Chociaż pora na to nie jest odpowiednia, pszczoły wybudziły się z zimowego snu
autor: Anna Auron-Wasilewska
Przyczyną są niespotykane w styczniu temperatury.
Jak mówi prezes Terenowego Koła Pszczelarzy w Sejnach Krzysztof Przeborowski, to powód do obaw.
- Jeżeli występują takie temperatury, to pszczoła rozchodzi się po ulu, a nawet - tak jak teraz zaobserwowaliśmy - wychodzi na zewnątrz ula. Pszczoły stały się aktywne i to może doprowadzić do tego, że matki rozpoczną składanie jajeczek i wychowywanie już pokoleń nowych. A na to jest za wcześnie. Bo może spowodować zbyt duże zużycie pokarmu. W związku z tym może nie starczyć go pszczołom do wiosny.
Bez pokarmu szanse na przeżycie takiej rodziny są bardzo małe.
- Są sposoby, żeby te zapasy uzupełnić, ale to nie zawsze jest właściwy pokarm, który pozwoli tej rodzinie w zdrowiu i energii dożyć do wiosny. Można to ratować. Natomiast ten żelazny zapas, który pszczoły sobie przygotowały i przerobiły w ulu, jednak powinien dla nich starczyć. Wszelkie sposoby zastąpienia tego pokarmu raczej prowadzą do tego, że ta rodzina bardzo osłabnie, jeśli w ogóle dożyje do wiosny.
Dla pszczół najważniejsze jest, aby wróciła zima i żeby mogły ponownie rozpocząć czas hibernacji.
Pszczołami zajął się właściwie przez przypadek. Dzisiaj wie o nich niemal wszystko. A swoją wiedzą dzieli się na popularnym kanale na YouTube o nazwie Krasnowo.
Tytułem tym zostało uhonorowane przez burmistrza miasta za wkład w promowanie kultury bartniczej oraz działania na rzecz ochrony dziko żyjącej w Puszczy Augustowskiej pszczoły.
Leśnicy rozpoczęli właśnie realizację specjalnego projektu. Jego głównym zadaniem będzie poprawa stanu środowiska, w którym żyją te owady oraz wprowadzenie do lasów nowych osobników tego gatunku.