Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Przy oddziale Instytutu Pileckiego w Augustowie powstała rada społeczna
Ma wspierać działania zmierzające do stworzenia Domu Pamięci o Obławie Augustowskiej.
Radę powołano z inicjatywy posła Jarosława Zielińskiego. On też został jej przewodniczącym.
W jednym miejscu mogłyby się spotykać osoby zaangażowane w sprawy pamięci o Obławie Augustowskiej i zainteresowane tworzącym się muzeum. Chodzi o to, by ten zespół mógł wspierać działanie Instytutu Pileckiego, dotyczące zarówno koncepcji, kształtu, funkcjonowania przyszłego Domu Pamięci, jak i docierania do źródeł, informacji, świadków oraz dokumentów. Chcemy, by to była większa siła społeczna, która z jednej strony doradza tej instytucja, a z drugiej inicjuje pewne działania.
W skład rady weszły osoby związane z upamiętnianiem Obławy Augustowskiej.
Są to przede wszystkim osoby powiązane z ofiarami, czyli członkowie rodzin Obławy Augustowskiej. W skład rady wchodzą również przedstawiciele Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, czyli bardzo ważnego gremium, które od wielu lat intensywnie zajmuje się upamiętnianiem tej zbrodni. Są tu również naukowcy, historycy i samorządowcy z czterech powiatów, które zostały objęte obławą, czyli z augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego.
Przypomnijmy, że w drugiej połowie października rozpoczął się remont tzw. Domu Turka, gdzie powstać ma muzeum. Potrwa do wiosny 2024 roku.
- Wypowiedź prezesa Kaczyńskiego w sprawie łącznika tras Via Carpatia i Via Baltica powinna być przesądzająca, ale niedawno minister infrastruktury stwierdził, że preferowany jest inny wariant - mówi Jarosław Zieliński.
Dziś (20.10) obiekt zostanie oficjalnie przekazany wykonawcy.
W piątek (14.10) zostanie ona odsłonięta na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu.
- Okazało się, że opowiadanie historii ofiar Obławy Augustowskiej nowymi środkami przekazu ma sens i spotyka się z dobrym przyjęciem - mówi Bartosz Gralicki.