Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W niedzielę w Suwałkach odbędą się obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
autor: Marcin Kapuściński
Uczestnicy nie tylko uczczą pamięć ofiar „czasu hańby domowej”, ale tez omówią wpływ tego wydarzenia na kształt obecnej Polski.
Okolicznościowe spotkanie zorganizował 20 osobowy komitet, a jednym z jego członków jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.
To bolesna rocznica i moment nazywany w historii „czasem hańby domowej” . Wtedy to generał Jaruzelski wyprowadził wojsko i milicję przeciwko polskiemu narodowi i tym, co dążyli do godności obywatelskiej oraz suwerenności Polski. Wymierzył go w tych, którzy upomnieli się o chleb, wolność i nową Polskę. Niestety ten czas zatrzymał przemiany demokratyczne na niemal dekadę. Na szczęście jednak nie zabił w nas ducha wolności.
Obchody rozpoczną się o 10.30 mszą w kościele św. Aleksandra. Później uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki oraz Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Zwieńczeniem uroczystości jest konferencja, która po 12.30 odbędzie się w Archiwum Państwowym.
Ma ona wymiar historyczno-wspomnieniowy. Nie chcemy tego jednak zamieniać spotkanie kombatanckie, bo patrzymy w przyszłość. Wspomnienia są więc tylko elementem. Głównie chodzi to, żeby powracając do tamtych czasów, dokonać analizy procesu historycznego, którego byliśmy i jesteśmy uczestnikami oraz świadkami.
W czasie konferencji młodzież zaprezentuje występ patriotyczny, a wykład historyczny o stanie wojennym wygłosi dr Jarosław Schabieński z Instytutu Pamięci Narodowej.
Pierwszej nocy w ówczesnym województwie suwalskim internowano 34 osoby. Wśród nich byli m.in. Tadeusz Tylenda z PKS Suwałki i lekarz Krzysztof Zadrąg.
W grudniu 1981 roku w województwie suwalskim aresztowano około 100 działaczy Solidarności. Ponad jedna trzecia pochodziła z Suwałk.