Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Prezentacja twórczości Leszka Aleksandra Moczulskiego w Suwałkach
autor: Jakub Mikołajczuk
Część prywatnego archiwum słynnego autora tekstów piosenek i poety pokazana zostanie publicznie po raz pierwszy.
Już w niedzielę i w poniedziałek w Suwałkach odbędą się spotkania literackie zatytułowane "Odwitania z Poetą – Leszek Aleksander Moczulski - Ulica Utrata". Jak mówi bibliograf Zbigniew Fałtynowicz, będzie to pierwsze z serii podobnych przedsięwzięć związanych z pochodzącym z Suwałk wybitnym poetą.
Te dwa wieczory, to spotkanie z twórczością poetycką Leszka Aleksandra Moczulskiego. Pierwszego dnia będzie prezentacja, części, nikłej części archiwum, jakie jego rodzina przekazała Muzeum Okręgowemu w Suwałkach, które będzie się opiekować tą spuścizną. Przede wszystkim maszynopisów, wierszy oraz innych tekstów. Tego, co najważniejsze w tym archiwum.
W drugim dniu odbędzie się dyskusja o twórczości poety z udziałem eseisty Wojciech Kassa i krytyka literackiego Zbigniewa Chojnowskiego.
Był najwybitniejszym poetą w XX wieku związanym z Suwałkami. Więc to spotkanie ma służyć temu, by jego twórczość i jego postać były lepiej znane wśród mieszkańców Suwałk.
Zmarły przed niespełna dwoma laty Leszek Aleksander Moczulski, był poetą, filologiem i autorem wielu znanych piosenek. Pisał teksty między innymi dla Marka Grechuty, Czesława Niemena czy Grzegorza Turnaua. Był jednym ze współtwórców krakowskiego Teatru STU. Zaliczany jest w poczet prekursorów Nowej Fali w poezji polskiej.
O cenny dar wzbogaciło się Muzeum Okręgowe w Suwałkach. To część prywatnego archiwum jednego z najbardziej znanych autorów tekstów piosenek - Leszka Aleksandra Moczulskiego.
- Dostaliśmy w darze prywatne archiwum jednego z najsłynniejszych autorów tekstów piosenek - mówi Jerzy Brzozowski.
Jego poezję śpiewali Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Czesław Niemen. Pisał teksty dla Skaldów.