Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Na terenie Nadleśnictwa Pomorze powstała ścieżka edukacyjna, która opowiadać będzie historię zamordowanych w czasie Obławy Augustowskiej
autor: Marcin Kapuściński
Ścieżka zaczyna się przy Golgocie Wschodu w Gibach i biegnie ku granicy z Białorusią, gdzie urywa się ślad po ofiarach.
Nadleśniczy Piotr Nalewajek podkreśla, że pomysł wytyczenia szlaku pamięci to wspólne dzieło Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Projekt składa się z pięciu tablic. Pierwsza znajduje się w Gibach niedaleko Góry Krzyży. Ostatnia umiejscowiona jest tuż przy samej granicy. To miejsce, w którym ucina się ślad i kierunek, gdzie mogą znajdować się groby ofiar.
Ścieżkę patronatem objął wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Poseł z Suwalszczyzny podkreśla, że pamięć o wydarzeniach jest kamieniem węgielnym, na którym młodzi mieszkańcy regionu powinni budować swój patriotyzm.
Bez wiedzy o tych czasach nie zrozumiemy historii tego terenu i ich powojennych losów. Dzięki takim inicjatywom możemy być pewni, że młodzi ją poznają i będzie to ważna część ich postawy patriotycznej. A to sprawi, że pamięć o tych wydarzeniach zostanie przeniesiona w przyszłość do kolejnych pokoleń.
Trasa ścieżki to 23-kilometrowa droga biegnąca przez Puszczę Augustowską. Leśnicy oceniają, że przejście jej pieszo zajmie niecałe sześć godzin. Rowerem można pokonać ją w półtorej godziny.