Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Najbardziej znany zabytek Suwalszczyzny odzyskuje dawny blask
autor: Tomasz Kubaszewski
Za 10 lat były klasztor będzie jak nowy. Najbardziej znany zabytek Suwalszczyzny - pokamedulski klasztor w Wigrach - odzyskuje dawny blask.
Po remoncie jest budynek Domu Królewskiego
Zakończył się remont jednego z największych znajdujących się tu budynków - Domu Królewskiego, na finiszu są prace w Kaplicy Kanclerskiej. Jak jednak mówi prezes zarządzającej byłym klasztorem Fundacji Wigry Pro i tamtejszy proboszcz ks. Jacek Nogowski, wiele jeszcze pozostało do zrobienia. Niedługo rozpocząć się ma remont eremów górnych wraz z wieżą.
Złożyliśmy do Ministerstwa Kultury kolejny projekt na dofinansowanie na 5 mln euro. Przeszedł pozytywnie. Z ochrony zabytków przy ministerstwie otrzymujemy dofinansowanie na dokończenie remontu kościoła. Pozostają nam jeszcze eremy tarasu dolnego wraz z murami oporowymi, do tego dochodzi budynek refektarza, z Domem Przeora, no i Dom Furtiana
- dodaje ks. Jacek Nogowski.
Całkowity remont klasztoru może potrwać 10 lat
Na przeprowadzenie tych prac potrzebne są miliony złotych. Ksiądz Jacek Nogowski poszukuje ich przede wszystkim w funduszach unijnych. Ma nadzieję, że, podobnie jak do tej pory, z pozytywnym skutkiem i w dającej się przewidzieć perspektywie, pokamedulski klasztor będzie wyglądał jak nowy.
Wszystko zależy od tego, skąd uda nam się zdobyć fundusze. My nie jesteśmy w stanie sami wyremontować tego klasztoru. Myślę, że to jest taka perspektywa do 10 lat
- tłumaczy ks. Jacek Nogowski.
W latach 1973-2010 pokamedulski klasztor dzierżawiło od Kościoła Ministerstwo Kultury i Sztuki. Potem obiekt wrócił do właściciela. Okazało się wówczas, że mimo ponoszonych przez lata przez Skarb Państwa potężnych nakładów inwestycyjnych, niemal wszystkie budynki wymagają gruntowanych remontów.
Choroszcz - podobnie jak wiele miast i miasteczek w Podlaskiem - czeka na rewitalizację. Przebudowany ma być Rynek 11 Listopada w centrum w Choroszczy.
Dom kultury, mini muzeum, ale przede wszystkim centrum pamięci o przodkach chcą stworzyć w Łomży wywodzący się z tego miasta mieszkańcy Izraela.
To jedyny taki konkurs w Polsce - komisja specjalistów po raz 14. wybierać będzie najlepiej zachowany zabytek drewniany w naszym województwie.
Rozpoczął się generalny remont dwóch zabytkowych budynków wigierskiego klasztoru, na które udało się pozyskać prawie 10 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego.