Radio Białystok | Wiadomości | Portal z nagraniami wspomnień sybiraków i ich potomków utworzyło białostockie Muzeum Pamięci Sybiru
Relacje z Sybiru to nowa inicjatywa Muzeum Pamięci Sybiru, której celem jest zachowanie pamięci o masowych sowieckich deportacjach Polaków.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od poniedziałku (14.04) na stronie muzeum funkcjonuje specjalny portal z 61 relacjami w formie plików dźwiękowych i video ocalałych z deportacji i ich potomków rozsianych po całym świecie.
Większość relacji pochodzi od podlaskich sybiraków, ale są też i takie nagrywane w Argentynie, Meksyku, Nowej Zelandii i Kazachstanie. O swoich przeżyciach z deportacji opowiadają bezpośredni świadkowie oraz ich potomkowie: dzieci i wnuki. W ten sposób można zaobserwować jak rodzinna historia ewoluuje z czasem, jak i to, jak o tragicznej historii opowiada się w różnych miejscach świata - mówi redaktor naczelna portalu Sylwia Szarejko.
Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru profesor Wojciech Śleszyński dopowiada, że portal jest kolejną inicjatywą oddającą głos bezpośrednim świadkom. Zaznacza, że dzięki nowym technologiom każde z nagrań umożliwia dodanie napisów w dowolnym języku świata.
Białostockie Muzeum Pamięci Sybiru jest unikatową placówka muzealną skupiającą się na upamiętnianiu losów masowych sowieckich deportacji. Muzeum uzyskało prestiżowy tytuł najlepszego muzeum przyznawanego przez Radę Europy.
Relacje z sybiru dostępne są pod adresem relacjezsybiru.pl
Apelem pamięci i złożeniem kwiatów uczczono w niedzielę (13.04) w Białymstoku 22. tys. Polaków pomordowanych przez sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach oraz 85. rocznicę drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir.
Augustis to wymarzony bohater na film. Autor niesamowitych zdjęć, które przetrwały wojnę, choć Białystok równany był wtedy z ziemią. Człowiek, który przetrwał sowiecki Sybir, aby przejść szlak bojowy z Armią Andersa, a po wojnie wyemigrować aż do Nowej Zelandii.
W Białymstoku i Łomży została uczczona 85. rocznica pierwszych, przeprowadzonych przez sowietów masowych wywózek obywateli polskich na Wschód.
W ten sposób chcą upamiętnić tych, którzy wbrew własnej woli trafili na nieludzką ziemię. W Podlaskiem sybiracy, ich rodziny, władze naszego regionu oraz mieszkańcy upamiętniąją 85. rocznicę wywózek Polaków w głąb Rosji.
Ponad tysiąc biegaczy uczciło w sobotę (8.02) wieczorem w Białymstoku zesłańców na Sybir wywiezionych tam przez sowietów w 1940 roku. VII Bieg Pamięci Sybiru to element obchodów 85. rocznicy pierwszej wywózki, która przypada w poniedziałek 10 lutego.
- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.
Wywózka na Syberię zmieniła jej życie. Klara Rogalska poświęciła je na bezinteresowną pomocy innym. Przez wiele lat była filarem licznych organizacji związanych z Syberią i dawnymi Kresami. Bez jej uporu i determinacji nie udało by się zorganizować wielu cennych inicjatyw.
Fotografie Bolesława Augustisa, a także z podróży hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego, kubek z dedykacją od polskich bieżeńców, skrzynka na narzędzia czy grzebień wykonany na zesłaniu - znalazły się wśród nowych eksponatów, które trafiły do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Mieszkańców wypędzili z domów, pognali na Sybir, majątek zrabowali, a wsie spalili. Bez wyroku sądu, stosując odpowiedzialność zbiorową Rosjanie w czasie powstania styczniowego pacyfikowali szlachecki zaścianki. Pamięć o ich polskich mieszkańcach miała zaginąć.
To wyjątkowa audycja Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk o pacyfikacjach szlacheckich zaścianków w czasie powstania styczniowego. W środę (22.01) - w 162. rocznicę wybuchu powstania kilkadziesiąt osób uczestniczyło w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok w przedpremierowej prezentacji reportażu "Bez prawa powrotu". Byli też jego bohaterowie. Cały reportaż zaprezentujemy na naszej antenie w niedzielę (26.01).