Radio Białystok | Wiadomości | Zbliża się Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - będzie ponad 500 wydarzeń

Zbliża się Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - będzie ponad 500 wydarzeń

11.04.2025, 14:45, akt. 14.04.2025, 20:25

Ponad 500 różnych wydarzeń: wykładów, warsztatów, gier, koncertów, wystaw, spektakli i pokazów przygotowały podlaskie uczelnie i park naukowo-technologiczny na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 9-18 maja. Zwieńczeniem ma być naukowy piknik na stadionie w Białymstoku.

Konferencja zapowiadająca Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, 11.04.2025, źródło: Piotr Duniewski / UwB
Konferencja zapowiadająca Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, 11.04.2025, źródło: Piotr Duniewski / UwB


0:00
0:00
Z prof. Anną Moniuszko-Malinowską rozmawia Ryszard Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W imprezę zaangażowanych jest 11 podlaskich uczelni

Będzie to 21. edycja imprezy, w którą zaangażowanych jest 11 podlaskich uczelni z Białegostoku, Łomży i Suwałk, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który prowadzi Epicentrum Nauki. Festiwalowe wydarzenia będą odbywać się też w Wilnie (Litwa), gdzie swoją filię ma Uniwersytet w Białymstoku.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to największa w regionie impreza popularyzująca naukę - mówiła w piątek (11.04) na konferencji prasowej prof. Irina Kowalska, prorektor ds. nauki i ewaluacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który jest tegorocznym koordynatorem przedsięwzięcia.

Prorektor poinformowała, że przygotowano ponad 500 wydarzeń, a uczestnicy - od najmłodszych do najstarszych - będą mogli zapoznać się ze wszystkimi dziedzinami nauki, począwszy od nauk humanistycznych, poprzez nauki przyrodnicze, aż do nauk ścisłych i technicznych. "Oferta jest bardzo szeroka" - oceniła.


"Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe"

Tegorocznym hasłem imprezy jest "Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe". Jak mówiła koordynatorka festiwalu prof. Anna Moniuszko-Malinowska z UMB, to słowa Aleksandra Fleminga, odkrywcy penicyliny. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadającą w tym roku 80. rocznicę przyznania nagrody Nobla za wynalezienie penicyliny, a także 70. rocznicę śmierci naukowca.


O roli antybiotyków chyba nie trzeba mówić, jeśli chodzi o historię medycyny; wiemy, jak wielu ludzi zostało uratowanych. Natomiast dzisiaj, w 2025 roku chcielibyśmy zwrócić uwagę na problemy związane z nadużywaniem tych leków oraz rozwoju antybiotykooporności - powiedziała prof. Anna Moniuszko-Malinowska. Dodała, że festiwal ma też zwrócić uwagę na choroby zakaźne.

                                                                                     

Najwięcej wydarzeń przygotował Uniwersytet w Białymstoku

Festiwal zostanie zainaugurowany 9 maja na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W programie znalazł się wykład prof. Katarzyny Dzierżanowskiej-Fangrat o antybiotykach.

W kolejne festiwalowe dni do swoich siedzib zapraszają poszczególni partnerzy. Najwięcej wydarzeń - ponad 170 - przygotował Uniwersytet w Białymstoku, który połączył to z Dniem Otwartym. Wydarzenia będą odbywać się na kampusie uczelni. Będzie można wziąć udział m.in. w wykładzie o podlaskich szeptuchach, posłuchać o sztucznej inteligencji, zdemaskować mafię, odkryć świat szyfrowania i obejrzeć pokazy w planetarium.

Największa uczelnia techniczna w regionie, Politechnika Białostocka przygotowała m.in. spotkania dla dzieci, podczas których najmłodsi będą mogli dowiedzieć się, dlaczego nie warto używać suszarki podczas kąpieli, zobaczyć prawdziwe pioruny czy wziąć udział w chemicznych warsztatach. Będzie też można zajrzeć do hali maszyn i zobaczyć bolidy skonstruowane przez studentów PB i porozmawiać z ich twórcami.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w swój dzień zaprasza na dziedziniec Pałacu Branickich. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach szycia chirurgicznego czy pierwszej pomocy.


Atrakcje przygotowały też uczelnie artystyczne

Atrakcje przygotowały też uczelnie artystyczne: spektakle - białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, a koncerty i spektakle - filia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Wśród innych partnerów wydarzenia są: Akademia Łomżyńska, Akademia Podlaska w Białymstoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku, Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku i Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku.

Zwieńczeniem imprezy będzie Rodzinny Piknik Naukowy, który odbędzie się na stadionie miejskim w Białymstoku. Tu wszyscy partnerzy festiwalu przygotują ponad 50 różnorodnych działań naukowych, edukacyjnych i kulturalnych.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II".

Serwis PAP Nauka w Polsce objął festiwal patronatem medialnym.

źródło: PAP | red: mag, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku [zdjęcia]

18.05.2024, 07:14

Ponad 70 imprez, a wśród nich eksperymenty, pokazy, warsztaty, ciekawostki, gry i zabawy, spektakle. To wszystko było na Rodzinnym Pikniku Naukowym na Stadionie Miejskim w Białymstoku przy ul. Słonecznej.


Łomżyńska odsłona XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

16.05.2024, 10:16

Ponad 1000 osób wzięło udział w imprezach przygotowanych przez Akademię Łomżyńską w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.


Dzień Otwarty Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - były warsztaty i badania profilaktyczne

15.05.2024, 08:33

To była wyjątkowa okazja, by poznać medyczne kierunki kształcenia. Atrakcje przygotowane są nie tylko dla studentów, ale też dla całych rodzin. Podczas imprezy na placu przed Pałacem Branickich można było poznać ofertę kierunków Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki - na jednym ze spotkań mówiono o zagrożeniach związanych z cyberbullyingiem

14.05.2024, 08:12

Ten rodzaj przemocy jest doskonale wszystkim znany, ale sprawca często pozostaje bezkarny, a ofiara zostaje z problemem sama. O tym, jak groźny jest cyberbullying, mówiono podczas spotkania na Politechnice Białostockiej, które zorganizowano w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok