Radio Białystok | Wiadomości | Centrum im. Zamenhofa wprowadza zmiany
W czwartki czynne będzie dłużej, a studenci kupią tańszy bilet. Takie zmiany przygotował Białostocki Ośrodek Kultury-Centrum im. Zamenhofa. Planuje też kolejne spotkania literackie.
Zapraszamy osoby, które być może do tej pory nie skorzystały z naszej oferty: wystawy stałej o młodym Zamenhofie czy wystaw czasowych. Dlatego wydłużamy nasze godziny pracy, w każdy czwartek będzie można przyjść do nas od 9:00 do 19:00. Przygotowaliśmy też ofertę specjalną "studenckie czwartki" - studenci mogą kupić tego dnia bilety za 4 zł - mówi dyrektorka tej instytucji Martyna Faustyna Zaniewska.
W najbliższym czasie będzie kilka wydarzeń literackich - zapowiada Agnieszka Kajdanowska z Centrum im. Zamenhofa.
10 kwietnia o najbardziej zasłużonych poetach esperanckich opowiedzą eksperci Maria Niemyjska-Czarnow i Jarosław Parzyszek. Dzień później - we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru - spotkanie na temat książki Pauliny Włodawer "Tam, gdzie kończył się świat" o polskich Żydach na Sybirze. 25 kwietnia o książce "Pożydowskie. Niewygodna pamięć" opowie jej autorka Agnieszki Dobkiewicz.
W każdą niedzielę na wszystkie wystawy Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku wstęp jest bezpłatny.
To jest osobista historia Michała Więcki i jego rodziny, ale też podbiałostockiej wsi, w której mieszkał - Pomygacze (dziś Pomigacze), wpisanej w szerszy kontekst wydarzeń w Polsce i na świecie. W Centrum im. Zamenhofa dyskutowano o Książce Michała Więcki "Ja, piszący o tym. Kronika wsi Pomygacze"
Teraz seria pytań przy okazji dyskusji w Centrum im. Zamenhofa na temat Podlaskiego regionalizmu literackiego. Czym różni się spojrzenie badaczy literatury z centralnej Polski na Podlasie od spojrzenia lokalnych naukowców?
TWOJE DŁONIE / DAJNE HENT - tak nazywa się wystawa w Centrum im. Zamenhofa otwarta specjalnie wczoraj - w Dniu kobiet. Ta ekspozycja jest efektem muzycznego projektu i albumu MAJNE HENT / MOJE DŁONIE Mai Miro i Patrycji Betley, a punktem wyjścia dla niego były wiersze poetek jidysz, które przeciwstawiają się surowej, patriarchalnej tradycji.