Radio Białystok | Wiadomości | Jak dbać o mózg - wykłady dla seniorów
Te spotkania cieszą się dużym zainteresowanie wśród starszych białostoczan. Kilkadziesiąt osób przyszło na wykład dotyczący zdrowia do Centrum Integracji Społecznej PCK w Białymstoku. Tym razem można było dowiedzieć się, jak zadbać o mózg.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białostocki oddział PCK spotkania poświęcone zdrowiu i bezpieczeństwu organizuje w każdy ostatni czwartek miesiąca. Odbywają się one w Centrum, przy ul. Warszawskiej 29 w Białymstoku. Wstęp wolny.
W czwartek (27.02) uczestnicy spotkania zdobyli mnóstwo praktycznej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i dbania o ten najcenniejszy organ człowieka. Dowiedzieli się, czym jest mózg, a czym umysł.
Spotkanie poprowadzili specjaliści praktycy w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zdrowy Mózg”, prowadzonej przez DOZ Fundację.
Wytłumaczyli, jak sposób odżywiania wpływa na kondycję mózgu oraz wskazali, jakie ćwiczenia i praktyki wspomagają pracę mózgu. Przede wszystkim podkreślali, że międzyludzkie relacje są najlepszą receptą na długowieczność.
Spotkanie wpisuje się w jedno z działań Polskiego Czerwonego Krzyża, jakim jest troska o seniorów i ich dobrą kondycję. Na przełomie 2024 i 2025 r. stowarzyszenie prowadziło dużą kampanię „Jeszcze tu jestem”, w ramach której zwracano uwagę na samotność osób starszych.
PCK kieruje w Białymstoku Klubem Seniora, który stał się miejscem nawiązywania relacji, ale też rozwoju osób starszych. Od stycznia 2025 r. w klubie odbywają się cotygodniowe zajęcia poprawiające pamięć i koncentrację.
Na naukę nigdy nie jest za późno, zwłaszcza jeżeli dotyczy ona zdrowia. Z takiego założenia wychodzą białostoccy seniorzy - studenci Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej.
Sezon infekcyjny w pełni. Do lekarzy w Polsce zgłasza się coraz więcej chorych na grypę i zarażonych innymi wirusami grypopodobnymi a liczba zachorowań w ostatnim czasie znacząco wzrosła. Tak jest w kraju.
W Podlaskiem sytuacja jest lepsza.
To unikalny w skali kraju programu Edukacji Rówieśniczej. Młodzież z trzech podlaskich szkół średnich uczyła swoich kolegów i rodziców jak uniknąć nowotworów i jak wcześnie je wykryć.