Radio Białystok | Wiadomości | Ferie zimowe 2025 - atrakcje kulturalne, sportowe i edukacyjne

Ferie zimowe 2025 - atrakcje kulturalne, sportowe i edukacyjne

autor: Adam Dąbrowski, Anna Auron-Wasilewska, Gabriela Lasota, Iza Kosakowska, Marcin Gliński

3.02.2025, 06:29, akt. 4.02.2025, 13:30

W województwie podlaskim ferie rozpoczynają się 27 stycznia i potrwają do 7 lutego. Jakie atrakcje przygotowały regionalne instytucje kultury i inne placówki?

Ferie w Podlaskiem
Ferie w Podlaskiem


0:00
0:00
Białostockie lodowisko zaprasza na ferie - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ferie w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelment - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
EkoFerie w Miejskim Dom Kultury w Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ferie w Epicentrum Nauki - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ferie w Muzeum Wojska w Białymstoku - relacja Gabrieli Lasoty | Pobierz plik.


0:00
0:00
Muzyczne ferie w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ferie w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ferie w Hajnowskim Domu Kultury - relacja Rafała Androsiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.



Atrakcje kulturalne w Białymstoku i okolicach



Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza dzieci w wieku 7-13 lat do skorzystania z propozycji, przygotowanej na tegoroczne ferie zimowe. Oferta obejmuje trzy różnorodne tematycznie warsztaty, z których każdy będzie okazją do doskonałej zabawy połączonej z edukacją. Będą zajęcia o dawnych zabawach, warsztaty wokalne i tworzenia piniat. Szczegóły są na stronie Podlaskiego Instytutu Kultury.

W Muzeum Wojska będzie można poznać życie na dworze Bolesława Chrobrego i zostać uczniami Szkoły Wojów. Zapisy na zajęcia odbywają się przez system rezerwacji na stronie www.mwb.com.pl.

Oddziały Muzeum Podlaskiego przygotowały zajęcia, które pozwolą najmłodszym w ciekawy i inspirujący sposób zanurzyć się w historii oraz sztuce. W Ratuszu w Białymstoku dzieci odkryją, czym jest inspiracja i stworzą prace związane z zimowym krajobrazem. W Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku dowiedzą się więcej o bohaterach Powstania Warszawskiego, a w Muzeum Ikon w Supraślu będą mogły wziąć udział w zajęciach o technice powstawania ikon.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej feryjne atrakcje organizuje od 27 stycznia do 7 lutego. Tu można wziąć udział w zabawie "Co gospodyni chowała w skrzyni”. Uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o zabytkowych kufrach ze zbiorów muzeum, a w części praktycznej - pomalują według własnego pomysłu miniatury drewnianych skrzyń. Atrakcją edukacyjno-plastyczną są zajęcia: "Torby jak malowane". Dzieci zwiedzą wystawę sztuki ludowej we dworze z Bobry Wielkiej, a następnie namalują ludowe motywy na płóciennych torbach. W Skansenie można będzie poznać zwyczaje i obrzędy zimowe na Podlasiu, a także wziąć udział w ognisku.

Na młodych białostoczan czeka m.in. "Akcja Zima” organizowana przez Białostocki Ośrodek Kultury. W jej ramach odbędą się seanse filmowe i warsztaty. Spektakle i warsztaty plastyczne proponuje Białostocki Teatr LalekTakże Galeria Arsenał organizuje twórcze warsztaty.

Można będzie także odwiedzić Epi-Centrum Nauki czy Muzeum Pamięci Sybiru.



Ferie w Białymstoku także pod znakiem sportu



Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji w ferie szkolne organizuje intensywne kursy nauki i doskonalenia pływania. To zajęcia grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych na różnych poziomach - zarówno dla początkujących, jak i doskonalących umiejętności pływackie. Lekcje planowane są codziennie od poniedziałku do piątku przez dwa tygodnie. 

Dla fanów sportów zimowych naturalnym miejscem jest lodowa tafla. Lodowisko przy ul. 11 Listopada 28 przygotowało dużo więcej ogólnodostępnych wejść. By pojeździć po tafli, nie trzeba mieć własnego sprzętu. Na miejscu jest kilkaset par łyżew w rozmiarach od 25 do 50, a dla najmłodszych lub początkujących łyżwiarzy także specjalne pingwinki, pandy i misie ułatwiające utrzymanie równowagi. 

Tor Białystok we wtorki, czwartki i niedziele organizuje swobodne jazdy samochodowe. Tu każdy może sprawdzić lub podszkolić swoje umiejętności prowadzenia pojazdów. Także osoby, które nie mają uprawnień kierowcy, ponieważ obiekt nie jest drogą publiczną. Na jazdy dla początkujących można umawiać się pod nr. tel. 699 677 115 i adresem tor@bosir.bialystok.pl

Warto skorzystać także z Sauny Dojlidy, która czynna jest od wtorku do piątku w godz. 16:00-21:30, a w weekendy w godzinach 12:00-21:30. Do zimowych atrakcji na Dojlidach zalicza się możliwość zorganizowania ogniska lub grilla. 

Szczegółowe informacje o obiektach sportowych i ich ofercie na ferie zimowe są publikowane na stronie www.miejskoaktywni.pl oraz na fanpage’u Miejskoaktywni.

Na pierwszy tydzień ferii swoje atrakcje przygotował też Stadion Miejski – to gry, zabawy, konkursy i zajęcia artystyczno-plastyczne. 



W Suwałkach będzie można zostać detektywem



Będzie można zostać detektywem w Muzeum im. Marii Konopnickiej, skorzystać z oferty miejskiej biblioteki albo spędzić wolny czas na torze wodnym w suwalskim aquaparku.

Chociaż na niektóre zajęcia nie ma już miejsc, jak spotkania w Midicentrum, to feriowicze będą mieli okazję skorzystać z propozycji m.in. Ośrodka Sportu i Rekreacji, który przygotuje na ferie wodny tor pneumatyczny. 

Muzeum Okręgowe zaprasza z kolei na gry i zabawy związane z Jaćwingami, a także na konkurs historyczny z nagrodami i opowieść o zwyczajach karnawałowych na Suwalszczyźnie.

Na zajęcia artystyczne zaprasza także Suwalski Ośrodek Kultury. W ramach Zimowej Akademii Artystycznej można zapisać się na zajęcia taneczne, wokalne i plastyczne. Chętni mogą się zgłaszać na warsztaty do centrum Sowa, a tam będzie okazja zmierzyć się m.in. z zadaniami konstruktorskimi i zagadkami logicznymi. Szczegóły są na stronie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Także w siedmiu miejskich szkołach podstawowych zostały zorganizowane półkolonie, przeznaczone dla uczniów klas I-III. W siedmiu turnusach, w 25 grupach, weźmie udział 370 uczniów.



W ferie nie będą się nudzić uczniowie z Augustowa



Uczniowie z Augustowa i okolic w ferie nie będą się nudzić. Augustowskie Placówki Kultury, Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie i Biebrzański Park Narodowy szykują dla nich mnóstwo zajęć i atrakcji. Wśród nich między innymi warsztaty artystyczne, sportowe i kulinarne. Oprócz tego spektakle, turniej bowlingowy czy bal karnawałowy. Każdy coś dla siebie znajdzie.  

W poniedziałek (27.01) w Augustowie startuje dobrze znany już dzieciom Nudołamacz. Codziennie do 9 lutego dzieci będą mogły wybrać się np. na warsztaty plastyczne, robienia pierogów i pizzy, posłuchać opowieści o kanale augustowskim, pojeździć na łyżwach, pograć w gry video lub ulepić coś ciekawego z gliny. Sprzedaż biletów i wejściówek odbywa się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Ziemi Augustowskiej i Młodzieżowym Domu Kultury.

Z kolei Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie zaprasza na wspólne budowanie z klocków, robienie zdrowych sałatek owocowych, a także spektakl Królowa śniegu, który obejrzeć będzie można 29 stycznia i 7 lutego. W tym ostatnim dniu również zaplanowany jest bal karnawałowy. Dzieci w Sztabinie odwiedzą także pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, którzy uczyć je będą, jak chronić i dbać o środowisko. Udadzą się także z uczestnikami na badania terenowe, aby odkrywać zakątki górnej Biebrzy.

Zapisy na zajęcia kończą się w poniedziałek (27.01).



Co ciekawego można robić podczas ferii w Łomży?



Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na dwutygodniowe ferie zimowe w swojej siedzibie. Z myślą o ich uczestnikach, dzieciach w wieku 7-11 lat, pracownicy muzeum i Galerii Sztuki Współczesnej przygotowali urozmaicony program, obejmujący zajęcia plastyczne, artystyczne i warsztatowe, umożliwiający kreatywne, twórcze i interesujące spędzenie wolnego czasu. 

Uczestnicy zajęć poznają w tym czasie tajemnice łomżyńskiego muzeum, będą zajmować się twórczym recyklingiem, wykonując na przykład instrumenty perkusyjne i muzealne zakładki do książek, stworzą własną wizję i makietę Łomży przyszłości oraz będą uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Poznają też życie dzieci dawniej i dziś na tle wystawy czasowej "Kiedyśne zabawki i zabawy dziecięce" oraz fascynujący świat kartonowych modeli i zabawek.

Legenda o łomżyńskim jeleniu umożliwi im wykonanie nie tylko miejskiego, ale też własnego herbu, wodny świat pana Maluśkiewicza obejmie zajęcia plastyczne i ruchowe, a finałem ferii będą warsztaty w Galerii Sztuki Współczesnej, zrealizowane w oparciu o wystawę bajkowych ilustracji z biennale w Bratysławie.

W Teatrze Lalki i Aktora w Łomży będzie można oglądać "Mądrość lasu", "Małego księcia" i spektakl "Noniek". 

Atrakcje przygotowały też łomżyńskie biblioteki. W Oddziale dla Dzieci przy ul. 3 Maja 6A będą spotkania z książką dla najmłodszych, gry planszowe czy zabawy z interaktywną podłogą. Przy ul. Księżnej Anny 2 w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży odbędą się zajęcia  manualno-plastyczne, głośne czytanie, ale też zabawa z Magicznym  Dywanem. W Fili nr 4 przy ul. Spółdzielniczej 31 będzie można wykonać  zimowe rękodzieło i wziąć udział w warsztatach plastycznych. Szczegóły są na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych zaprasza na EKO Ferie. W programie warsztaty muzyczne, plastyczne, artystyczne pieczenie chleba na prawdziwym zakwasie, kino sferyczne, animacje artystyczne i przyrodnicze. Planowane są dwa turnusy w terminach 27-31 stycznia i 3-7 lutego dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Na poniedziałki, wtorki i czwartki zaplanowano warsztaty muzyczne lub plastyczne, na środy seanse kina sferycznego, gdzie można będzie odkrywać tajemnice drzew w obrazie 3D wyświetlane w kopule kina sferycznego, a na piątki chlebowe warsztaty z artystą Łukaszem Radziszewskim. Zapisy na ferie telefoniczne 86 216 32 26 (decyduje kolejność zgłoszeń).



Jak mogą spędzić ferie uczniowie z Sejneńszczyzny?



Spotkania ze służbami mundurowymi, spektakle czy zajęcia sportowe to tylko niektóre atrakcje, jakie dla uczniów z Sejneńszczyzny przygotował Ośrodek Kultury z Sejn. W pierwszym dniu ferii (27.01) zaplanowano m.in. zabawy i konkursy, a do tego spotkanie z funkcjonariuszami policji i Straży Granicznej na temat bezpieczeństwa. 

Uczniowie podczas kolejnych dni będą mieli okazję zobaczyć spektakl "Królowa śniegu”, nauczyć się grać w tenisa stołowego i wziąć udział w warsztatach makramy. Zaplanowano także muzyczne Jam session dla dzieci czy wspólne śpiewanie z Olą Bilińską.

Na leśne zajęcie zimowe zaprasza także Nadleśnictwo Głęboki Bród. Będzie sportowo i edukacyjnie. W programie m.in. biegi i spacery z leśnikiem ścieżką "Tropem Wilka". W planach są także obserwacje głuszca przez lustro weneckie, połączone z opowieściami o leśnych kurakach i ich ochronie.



Ferie w lesie proponuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych



Warsztaty dla rodzin i edukacyjne spacery - to niektóre z atrakcji przygotowane przez nadleśnictwa w naszym regionie. Ferie zimowe można spędzić aktywnie - w lesie. Zachęca do tego rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Ewelina Szklarzewska.


W Nadleśnictwie Dojlidy 7 i 8 lutego spotkanie z ornitologiem, będzie również obrączkowanie ptaków, w Nadlesnictwie Augustów - "Leśna szkoła przetrwania", a w Nadleśnictwie Supraśl będą "Ferie z żubrami". Oferta jest bardzo różnorodna. Będą to zarówno spokojne spacery, jak i zajęcia warsztatowe - mówi Ewelina Szklarzewska.



Jak dodaje rzeczniczka, ferie w podlaskich lasach są skierowane nie tylko do najmłodszych, może z nich skorzystać każdy, kto lubi naturę. - Przygotowaliśmy taką ofertę, aby również babcie i dziadkowie mogli uczestniczyć w takich zajęciach z wnukami - informuje. Na przykład w Nadleśnictwie Hajnówka zaplanowano pokaz filmów i prelekcje o Puszczy Białowieskiej oraz wspólne ognisko.

Zajęcia są darmowe, ale trzeba się wcześniej zapisać. Lista atrakcji przygotowanych przez RDLP atrakcji jest na stronie bialystok.lasy.gov.pl.


| red: mag, zmj, pp, bs, gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS











Kawiarenka młodzieżowa w Suwalskim Ośrodku Kultury, fot. Areta Topornicka
SUWAŁKI
3.02.2025, 11:19, akt. 4.02.2025, 09:24

W Suwałkach powstała "kawiarenka młodzieżowa"









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok