Radio Białystok | Wiadomości | Z powodu smogu umiera w Polsce 20 razy więcej Polaków niż ginie w wypadkach drogowych
Łomża i Białystok to miejscowości w Podlaskiem w których jest największy problem ze smogiem - tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zapach, który zwłaszcza zimą unosi się w wielu miejscowościach - jest niepokojący i świadczy o tym, że nasze województwo nadal boryka się z problemem smogu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zimą częściej niż zazwyczaj wskaźniki na mapach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zapalają się na czerwono i wydawane są alerty. Dlaczego? Ponieważ, mimo zmian przepisów i zaostrzonych kar, wiele osób ogrzewa domy tym czym się nie powinno - mówi naczelnik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku Dominik Polesiński.
Najgorsza sytuacja jest na osiedlach domków jednorodzinnych w Białymstoku m.in na Jaroszówce.
Jeśli wiemy, kto zanieczyszcza powietrze na osiedlach - powinniśmy to zgłosić do straży miejskiej. Firmy i przedsiębiorstwa kontroluje natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Za zanieczyszczanie powietrza grozi nawet 5 tys. zł grzywny.
Szacuje się, że w polskich domach wciąż "dymią" ponad 2 mln pieców, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, a ludzie wciąż palą nieodpowiednim opałem.
Ponad 40 tys. osób rocznie umiera w naszym kraju z powodu smogu - wynika z badań WHO. W Polsce też coraz więcej osób pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem.
Mieszkańcy Suwalszczyzny będą mogli przyłączyć się do walki o czyste powietrze w regionie. Powstała bowiem darmowa aplikacja Stop Smog, dzięki której w prosty sposób mogą oni zgłaszać trucicieli powietrza, którzy w okresie jesienno-zimowym ogrzewają swoje domy paląc śmieci.
To kolejne narzędzie do walki z osobami, które palą w piecach zabronionymi materiałami. Łomżyńska Straż Miejska dostała drona ze specjalistycznym sprzętem do analizy składu powietrza.
Z roku na rok świadomość rośnie, ale jest jeszcze nad czym pracować. Tak o tym, czym białostoczanie palą w piecach, mówią strażnicy miejscy.