Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy przygranicznych miejscowości obawiają się Tarczy Wschód - rozmawiali o tym z przedstawicielami MON i wojska

Mieszkańcy przygranicznych miejscowości obawiają się Tarczy Wschód - rozmawiali o tym z przedstawicielami MON i wojska

autor: Dominika Dębska

13.11.2024, 07:12, akt. 07:49

Z ulgą, ale i niedowierzaniem - tak mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjęli deklaracje, że przy budowie Tarczy Wschód nie dojdzie do wywłaszczeń i wysiedleń. We wtorek (12.11) po raz pierwszy odbyły się spotkania i rozmowy z przedstawicielami wojska i MON na temat budowy umocnień.

Spotkanie przedstawicieli MON z mieszkańcami przygranicznych miejscowości w Hajnówce, 12.11.2024, fot. Marek Zabrocki
Spotkanie przedstawicieli MON z mieszkańcami przygranicznych miejscowości w Hajnówce, 12.11.2024, fot. Marek Zabrocki


0:00
0:00
Spotkanie na temat Tarczy Wschód - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W spotkaniu z lokalną społecznością wzięli udział generałowie Stanisław Czosnek i Arkadiusz Szkutnik oraz wiceminister Stanisław Wziątek. Przez trzy godziny odpowiadali na pytania z sali, zapewniając, że podczas planowania Tarczy Wschód uwzględniono interes ludności cywilnej. Według ich deklaracji, infrastruktura wojskowa powstanie przede wszystkim na terenach należących do skarbu państwa, typowo obronna w obrębie kilkuset metrów od granicy, do 50 km w głąb kraju zaplanowano magazyny. Wiceminister Wziątek zdementował także pogłoski o wysiedlaniu wsi, które przylegają do granicznego muru. 


Generałowie uspokajają


Generałowie zapewniali, że środowisko na inwestycji nie ucierpi, bo wojsko uwzględnia lasy i bagna jako naturalne przeszkody. Powstanie Tarczy ma poprawić sytuację w regionie - jej budowie ma towarzyszyć powstanie i remont lokalnych dróg, budowa mostów, a także masztów telekomunikacyjnych. Do produkcji elementów Tarczy mają być angażowane podlaskie firmy. Lokalna gospodarka ma zostać pobudzona dzięki inwestycjom w projekty indywidualne i samorządowe.


Ze spotkania wychodzę umiarkowanie uspokojony - deklaruje pan Maciej, właściciel domu we wsi Opaka Duża przy granicznym murze. - Pozostał niedosyt ze względu na to, że konkretne plany budowy umocnień są niejawne i według deklaracji generała, nigdy nie zostaną upublicznione. Rozumiem to, ale chciałem zobaczyć zarys, by upewnić się, że wszystkie nieruchomości wzdłuż granicy są bezpieczne.


Pytania z sali podczas spotkania pokazały, że choć wielu mieszkańców chce wierzyć w deklaracje przedstawicieli MON, podchodzi do nich sceptycznie. 


Nie usłyszeliśmy żadnych konkretnych odpowiedzi, próbowano nas uspokoić, ale nie czuję się uspokojony - to co nam się przekazuje, a co wydarzy się naprawdę to dwie różne rzeczy. Tarcza nie może być przecież dziurawa, to musi być ciąg umocnień, a przy granicy znajdują się domy znajdujące się w odległości nawet kilku metrów od niej - mówi jeden z mieszkańców Hajnówki.


Program Tarcza Wschód zakłada powstanie umocnień na granicy z Białorusią i Rosją, jej budowa rozpoczęła się już w województwie warmińsko-mazurskim. Jak zaznaczył wiceminister Wziątek, władze spodziewają się, że wszystkie działania wokół Tarczy Wschód mogą być celem dezinformacji. 


Przedstawiciele MON spotkali się z samorządowcami


Wcześniej przedstawiciele MON i wojska rozmawiali z samorządowcami w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.


Na razie nie wiadomo, ile prywatnych terenów obejmie Tarcza Wschód - podkreślał w Rozmowie Dnia wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Zaznaczał, że nigdy nie było mowy o żadnych wysiedleniach.



Rozmowa z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim



Tarcza Wschód to program przygotowany w MON i Sztabie Generalnym, zakładający budowę umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią - łącznie na odcinku około ośmiuset kilometrów.

| red: at, zmj, mag, tk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy przygranicznych wsi obawiają się wywłaszczeń i wysiedleń

10.11.2024, 16:10

Nie jesteśmy przeciwko Tarczy Wschód, ale budowa nie może odbywać się kosztem ludzi - tak o planach tworzenia umocnień na granicy mówią mieszkańcy przygranicznych wsi.


Premier: Ruszyły prace w ramach Tarczy Wschód

1.11.2024, 10:15

Budowa Tarczy Wschód ruszyła! - przekazał w czwartek (31.10) wieczorem premier Donald Tusk w mediach społecznościowych. Do wpisu dołączył zdjęcie przedstawiające - jak wynika z opisu "pierwsze roboty przy granicy z Rosją".


Tarcza Wschód staje się projektem europejskim - są rozmowy o jej dofinansowaniu

10.07.2024, 12:57

Tarcza Wschód staje się projektem europejskim, są rozmowy o dofinansowaniu go przez Europejski Bank Inwestycyjny, żołnierze wysyłani na granicę będą tworzyli półroczne kontyngenty ze zwartych jednostek, przyśpieszono przejmowanie zadań przez Komponent Obrony Pogranicza - poinformowali w środę (10.07) przedstawiciele MON.





ZNAJDŹ NAS











Erni - stock.adobe.com
PRZYRODA
3.12.2024, 20:54, akt. 4.12.2024, 08:50

Naukowcy alarmują - świat przyrody pustoszeje









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok